ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 340047
رهبرانقلاب در ديدار با مسئولان و کارگزاران نظام:
برخي با تفسيرهاي غلط دنبال تقسيم کردن مردم هستند/ تامين منافع ملي بايد ملاک تصميم گيري مسئولان باشد
تاریخ انتشار : 1396/03/23 11:35:04
نمایش : 402
حضرت آيت الله خامنه اي «دو قطبي شدن کشور» و «دو دستگي مردم» را تجربه اي خطرناک دانستند و افزودند: در سال ۵۹، رئيس جمهور وقت جامعه را دو قطبي، و مردم را به دو دسته مخالف و موافق تقسيم کرد که نبايد اين تجربه تکرار شود.
 

به گزارش زنگ خبر، به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر رهبر معظم انقلاب، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر امروز (دوشنبه) در ديدار سران قوا، مسئولان و کارگزاران نظام و جمعي از مديران کشور، اعتماد همه رأي دهندگان به صندوق انتخابات نظام اسلامي را مهمترين واقعيت انتخابات 29 ارديبهشت خواندند و با تأکيد بر ضرورت ايجاد فضايي جديد از همکاري و کار و تلاش براي پيشرفت ايران و اعتلاي نظام افزودند: براي اداره درست کشور و مديريت فرصتها و تهديدها بايد ضمن استفاده از تجربيات که مهمترين آنها وحدت ملي و اعتماد نکردن به امريکاست، به ملاکهاي درست تصميم گيري اتکا کرد که اصلي ترين اين ملاکها، «تأمين منافع ملیِ حقيقي» يعني منافعي است که با هويت ملي و انقلابي ملت در تعارض نباشد.

 

حضرت آيت الله خامنه‌اي در ابتداي سخنان خود، ماه مبارک رمضان را فرصتي طلايي و مغتنم براي «تضرع به درگاه خداوند متعال»، و «نوراني کردن دلها» خواندند و خاطرنشان کردند: دستيابي به اهداف و خواسته‌هاي والا در گرو ارتباط با خداوند و تلاش صادقانه و مؤمنانه است و اگر جامعه اسلامي و انقلابي از ذکر و تضرع به درگاه پروردگار غافل شود، ضربه خواهد خورد.


رهبر انقلاب اسلامي سپس در نگاهي به مسائل روز، درخصوص «انتخابات 29 ارديبهشت» گفتند: انتخابات کار بزرگي بود و قدرت انقلاب و عمق نفوذ نظام اسلامي را در دلهاي مردم نشان داد، اگرچه رسانه‌هاي جهاني در تبليغات پر حجم خود هيچ اشاره‌اي به اين مسئله مهم نمي‌کنند.


ايشان، کار با ارزش همه مشارکت‌کنندگان در انتخابات را «ابراز اعتماد به نظام اسلامي» خواندند و افزودند: کار مشترک مردم فارغ از اينکه به چه کسي رأي دادند، اين بود که به صندوق رأیِ جمهوري اسلامي و به حرکت عظيم مقرر شده در قانون اساسي يعني انتخابات، «اعتماد» کردند.

 

حضرت آيت الله خامنه‌اي با انتقاد از برخي افراد که با تفسيرهاي غلط دنبال تقسيم کردن مردم هستند، افزودند: نبايد با بگومگوها و تقسيم کردن مردم، کار بزرگ ملت در انتخابات را خراب و ضايع کرد.


ايشان با اشاره به اقدامات وقيحانه امريکايي‌ها بعد از انتخابات رياست جمهوري ايران در افزايش تحريم‌ها و کوبيدنِ بيش از پيش بر طبل دشمني، افزودند: در مقابل اين دشمني‌ها، بايد فضاي جديدي از همکاري، کار و تلاش براي رسيدن به هدف مشترک يعني «پيشرفت کشور و اعتلاي جمهوري اسلامي» ايجاد کرد و همه در آن فضا، سهيم و شريک شوند.


رهبر انقلاب اسلامي، لازمه تحقق اهداف و به زانو درآوردن دشمن را «تلاش و ايستادگي» خواندند و گفتند: همه بايد به مسئولين کشور کمک کنند و مسئولين نيز بايد با رعايت حال مردم، در بخشهاي مختلف با يکديگر همکاري کنند.

 


حضرت آيت الله خامنه‌اي تأکيد کردند: مشي هميشگي بنده اين بوده و هست که از همه دولتهايي که بر سر کارند، حمايت مي‌کنم و بعد از اين نيز همين‌گونه خواهد بود.


رهبر انقلاب اسلامي سپس با ورود به بحث اصلي خود يعني چگونگي مديريت صحيح کشور و تشخيص راه از بيراهه، گفتند: اداره صحيح کشور در وهله اول نيازمند مشخص شدن «ملاک‌هاي تصميم سازي و تصميم گيري» و در مرحله بعد، نيازمند «استفاده از تجربه هاي 38 سال گذشته» است.


حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين ملاک هاي تصميم گيري صحيح، به «منافع ملي» به عنوان ملاک اصلي اشاره کردند و افزودند: البته منافع ملي آن زماني واقعاً منافع ملي است که با «هويت ملي و انقلابي ملت ايران» در تعارض نباشد.


رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: منافع ملي بايد با هويت ملي تطبيق داده شود نه اينکه هويت ملي تابعي از موضوعاتي تحت عنوان منافع ملي قرار گيرد، زيرا در واقع آن موارد، «منافع تخيلي» است نه منافع ملي.


حضرت آيت الله خامنه اي در ادامه به بيان معناي هويت ملي پرداختند و افزودند: هويت ملي ايران براساس سه عنصر «مسلمان بودن، انقلابي بودن و عمق تاريخي»، شکل مي گيرد و در تعريف هويت ملي حتماً بايد اين سه عنصر مد نظر قرار گيرند.


ايشان گفتند: مسئولان کشور اعم از دولت محترم، قوه قضاييه، قوه مقننه و همه کساني که تصميم هاي کلان مي گيرند، بايد از هر تصميمي که شائبه بيگانه بودن با اسلام، انقلاب و تاريخ ملت ايران و يا ضديت با آنها را داشته باشد، پرهيز کنند.


رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه تعريف ارائه شده از منافع ملي به معناي ناديده گرفتن پيشرفتهاي بشري و محروم کردن خود از اين پيشرفتها نيست، افزودند: متأسفانه اين روزها تأويل برخي سخناني که مسئولان بيان مي کنند، بصورت وسيع، رايج شده است و نبايد تعريف منافع ملي در چارچوب هويت اسلامي، انقلابي و تاريخي، به معناي بسته شدن راه استفاده از پيشرفتهاي بشري، تأويل شود.


حضرت آيت الله خامنه اي يک نکته مهم را درخصوص منافع ملي متذکر شدند و تأکيد کردند: منافع ملي ما نبايد تحت تحميل خارجي قرار گيرد.


ايشان با تأکيد بر اينکه قدرتهاي استکباري براي تحميل خواسته هاي خود شيوه هاي مختلفي بکار مي گيرند، افزودند: يکي از اين شيوه ها تأمين منافع مستکبران تحت عنوان «هنجارهاي بين المللي» است تا از اين راه، کشورهاي مستقل و ظلم ستيز را به هنجارشکني متهم کنند.


رهبر انقلاب اسلامي گفتند: اخيراً امريکايي‌ها در سخنان خود درباره ايران، تحت عنوان هنجارهاي بين المللي موضوع «بي ثبات سازي منطقه» را مطرح مي کنند که در پاسخ آنها بايد گفت اولاً اين منطقه چه ارتباطي به شما دارد و ثانياً عامل بي ثباتي منطقه، شما و عمّالتان هستيد.


حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به نقش امريکايي‌ها در ايجاد گروهک داعش و حمايت‌هاي نظامي و تدارکاتي از اين گروهک، خاطرنشان کردند: ادعاي تشکيل ائتلاف بر ضد داعش يک دروغ است، البته امريکايي‌ها با «داعشِ کنترل‌نشده» مخالفند اما اگر کسي بخواهد واقعاً داعش را نابود کند، با او مقابله مي کنند.


رهبر انقلاب اسلامي اتهام اخير رئيس جمهور امريکا به ايران مبني بر حمايت از تروريسم و نيز اتهام هاي حقوق بشري امريکايي‌ها را در چارچوب شيوه هنجارتراشي براي تأمين منافع مستکبران برشمردند و خاطرنشان کردند: اينکه امريکايي‌ها، در کنار حکام قرون وسطايي و قبيله اي سعودي، از حقوق بشر سخن مي گويند و در جايي که بويي از دموکراسي نبرده، به جمهوري اسلامي که مظهر مردم سالاري است، تهمت مي زنند واقعاً مضحک است و به عنوان يک لکه ننگ تاريخي بر پيشاني آنها خواهد ماند.


رهبر انقلاب اسلامي در بخش بعدي سخنانشان به تبيين چگونگي استفاده از تجربه ها در اداره صحيح کشور، و مديريت فرصتها و تهديدها پرداختند.


ايشان با اشاره به «تأثير تعيين کننده انسجام و وحدت ملي» در موفقيتهاي 4 دهه اخير افزودند: بايد از اين تجربه موفق در اداره کشور استفاده کرد، البته وحدت منافاتي با اعلام مخالفت با سياستهاي دستگاهها ندارد اما نبايد در زمينه مسائل کلان در کشور کشمکش و بگومگو باشد.


حضرت آيت الله خامنه اي «دو قطبي شدن کشور» و «دو دستگي مردم» را تجربه اي خطرناک دانستند و افزودند: در سال 59، رئيس جمهور وقت جامعه را دو قطبي، و مردم را به دو دسته مخالف و موافق تقسيم کرد که نبايد اين تجربه تکرار شود.


رهبر انقلاب اسلامي «فاصله گذاري واضح با دشمن» را زمينه‌ساز وحدت ملي دانستند و افزودند: مسئولان بايد با دشمن خارجي و عوامل داخلي او فاصله گذاري جدي کنند.
ايشان با يادآوري تجربه تلخ حوادث سال 88 گفتند: در آن حوادث عده اي در خيابانها به صراحت عليه اساس انقلاب و باورهاي ديني شعار دادند و چون با آنها مرزبندي و فاصله گذاري نشد مشکلات ادامه يافت.


«تکيه بر ظرفيتهاي داخلي و اولويت دادن به توليد ملي» نکته ديگري بود که رهبر انقلاب در بحث اداره صحيح کشور بر آن انگشت گذاشتند.


ايشان افزودند: کشور داراي نيروي انساني جوان و بسيار خوب و کارآمد است که ظرفيت خود را در پيشرفتهاي علمي از جمله مسئله انرژي هسته اي نشان داده است و بايد از تجربه مفيد استفاده از جوانان براي پيشبرد بخشهاي ديگر کشور نيز استفاده کرد.


حضرت آيت الله خامنه اي، «اعتماد نکردن به دشمن» را از ديگر تجربه هاي اساسي و جدي خواندند که بايد در مديريت کشور به آن توجه کامل شود.


ايشان افزودند: مي توانستيم به دشمن اعتماد نکنيم اما در جاهايي به علتهايي مثلاً براي گرفتن بهانه از دست آمريکايي ها کوتاه آمديم که البته بهانه گرفته نشد و ضربه هم خورديم.
رهبر انقلاب به مسئولان تأکيد کردند: هر جا عرصه کار با بيگانگان است بايد با دقت، وسواس و احتياط کامل وارد شد و در لحن و بيان هم بگونه اي سخن گفت که اعتماد به دشمن در آن احساس نشود، زيرا هم در داخل و هم نزد بيگانگان تأثير منفي خواهد داشت.


حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به قضيه «برجام» گفتند: به مسئولاني که پيگير اين مسئله بودند اعتماد داشتيم و داريم چرا که آنها را خودي و مؤمن مي دانيم اما در همين ماجرا در مواردي به علت اعتماد به حرف طرف مقابل از مسائلي صرف نظر کرديم يا اهتمام لازم را به خرج نداديم که در نتيجه خلاهايي باقي ماند که دشمن در حال استفاده از آنهاست.


رهبر انقلاب به نامه آقاي ظريف به مسئولان اروپايي درباره موارد نقض برجام به‌دست امريکايي ها اشاره کردند و افزودند: وزير امور خارجه که مخالف مذاکرات نيست اما چون انسانِ «متدين، با وجدان و داراي احساس مسئوليت» است، در اين نامه موارد مختلف «نقض روح و جسم برجام» را تشريح کرده است.


حضرت آيت الله خامنه اي، «هيأت نظارت بر برجام» را به دقت و اجراي کامل وظايف خود فراخواندند و افزودند: در پذيرش برجام، شرايط صريحي را بصورت مکتوب مشخص کرده ايم که هيأت نظارت بر برجام بايد مراقبت کند تا اين شرايط به دقت رعايت شود.


ايشان تأکيد کردند: وقتي دشمن با وقاحت در مقابل شما ايستاده است، هر نوع کوتاهیِ شما را حمل بر ضعف و ناچاري مي کند و گستاخ تر مي شود، بنابراين بايد کاملاً مراقب بود.


«تقويت اقتدار نظامي و امنيتي» نکته ديگري بود که رهبر انقلاب در ترسيم بايدها و نبايدهاي «اداره صحيح کشور و مديريت فرصتها و تهديدها» مورد تأکيد قرار دارند.


ايشان افزودند: بديهي است که امريکا براي حذف عناصر اقتدار ايران از سپاه و نيروي قدس بدش بيايد و شرط و شروط بگذارد که مثلاً سپاه نباشد، بسيج دخالت نکند، در مسائل منطقه‌اي اينطور رفتار کنيد و امثال اين حرفها، اما همه مسئولان بايد برعکس دشمن، عناصر اقتدار و عزت ايران يعني نيروهاي مسلح، سپاه، بسيج و همه عناصر مؤمن و انقلابي را تقويت کنند.


حضرت آيت الله خامنه اي در ادامه سخنانشان به بيان چند نکته مهم و تأثيرگذار اقتصادي در اداره صحيح کشور پرداختند.


ايشان خاطرنشان کردند: رئيس جمهور محترم در سخنانشان مواردي را گفتند که «بايد بشود» اما مخاطب و مجریِ عمده اين موارد، خود ايشان و تيم کاریِ دولت هستند.


رهبر انقلاب با اشاره به تأثير جذب سرمايه گذاري داخلي و خارجي در اداره اقتصادي کشور، «رسيدگي حقيقي به روستاها از جمله ايجاد صنايع روستايي» را حلّال برخي مشکلات از جمله حاشيه نشيني و مفاسد ناشي از آن خواندند و گفتند: ايجاد امکاناتِ رفت و آمد و انتقال راحت محصولات روستاها براي روستاييان، بسيار مهم است.


«مديريت صحيح واردات از جمله جلوگيري شديد از وارداتِ محصولاتي که به توليد مشابه داخلي ضربه مي زند»، «استفاده مردم از محصولات داخلي به عنوان زمينه لازم براي ارتقاي کيفيت اين محصولات»، «مقابله با قاچاق»، «اجراي صحيح و شايسته اصل 44» و مسئله «امنيت سرمايه گذاري» از ديگر نکاتي بود که رهبر انقلاب اسلامي در اين بخش از سخنانشان به آنها اشاره کردند.


ايشان در جمع بندي مطالب اقتصادي سخنانشان گفتند: ما مسئولان در اين چند سال درباره مسائل اقتصادي خيلي حرف زده ايم اما اکنون بايد وارد عمل شد، به همين علت «ارائه نقشه راه روشن و جامع» از اولين کارهايي است که دولت بايد انجام دهد.


حضرت آيت الله خامنه اي «فضاي مجازي» را از ديگر مسائل مهم و تأثير گذار در اداره صحيح کشور خواندند.


رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: بهمني از مسائل ضد ارزشي و مخالف منافع ملي، مطالب درست و نارست، اطلاعات غلط يا صحيح و حتي شبه اطلاعات بر ذهن جامعه فرود مي آيد که بايد اين فضا کنترل شود، اما نبايد ملت را از فضاي مجازي محروم کرد.


ايشان با انتقاد از کوتاهي ها در زمينه ايجاد شبکه ملي اطلاعات افزودند: شماري از کشورها با ايجاد شبکه ملي اطلاعات، ضمن رعايت خطوط قرمز خود و کنترل صحيح فضاي مجازي از اينترنت براي تأمين منافعشان بهره گرفته اند.


حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: بايد همه مردم بتوانند از منافع فضاي مجازي استفاده کنند و در زمينه هايي که به ضرر کشور، افکار عمومي و به ويژه جوانان نيست، سرعت اينترنت افزايش يابد و هر کار لازم ديگر نيز انجام شود.


مسئله «امريکا» آخرين موضوعي بود که رهبر انقلاب اسلامي به آن پرداختند و افزودند: بسياري از مسائل با امريکا اساساً قابل حل نيست زيرا مشکل امريکا با ما ناشي از مسائلي همچون انرژي هسته‌اي و حقوق بشر نيست، بلکه مشکل آنها با اصل جمهوري اسلامي است.


حضرت آيت الله خامنه‌اي، سر کار آمدن نظام اسلامي در منطقه‌اي مهم و در سرزميني ثروتمند همچون ايران و در پيش گرفتن سياستهاي مستقل را عامل اصلي دشمني امريکايي‌ها با جمهوري اسلامي دانستند و گفتند: آنها با اصل استقلال کشور مخالفند و حتي اگر حکومتي در کشور بر سر کار بود که ديني و انقلابي نبود اما مستقل بود، مخالفت‌ها و معارضه‌هايي با آن وجود داشت.


رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به منابع و امکانات فراوان ايرانِ اسلامي گفتند: قدرتهايي که کارشان دست‌اندازي در کشورهاست، حاضر نيستند از چنين لقمه‌اي بگذرند، اما انقلاب اسلامي نمي‌گذارد اين لقمه از گلوي آنها پايين برود.


حضرت آيت الله خامنه‌اي مسائلي همچون «حقوق بشر، تررويسم و ادعاي ايجاد بي‌ثباتي از سوي ايران در منطقه» را بهانه‌هاي امريکا عليه نظام اسلامي دانستند و خاطرنشان کردند: امريکا، خود تروريست و تروريست‌پرور و حامي رژيمي همچون رژيم صهيونيستي است که مغزِ تروريسم است و از روز اول با ترور و ظلم بوجود آمده است، بنابراين، با امريکا نمي‌توان کنار آمد.


ايشان در همين زمينه تأکيد کردند: نبايد حرفهاي مبهم و دوپهلو زد که موجب سوء استفاده شود بلکه بايد مطالب و مواضع، صريح و روشن بيان شود.


رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: امريکايي‌ها بدانند جمهوري اسلامي از مواضعي همچون ظلم‌ستيزي و دفاع از فلسطين دست بر نمي‌دارد و از تلاش براي احقاق حقوق ملت کوتاه نمي‌آيد.


حضرت آيت الله خامنه‌اي در جمع‌بندي سخنانشان، ملت ايران را ملتي زنده و انقلاب اسلامي را بالنده و جوان خواندند و خاطرنشان کردند: اين شرايط، آينده خوبي را به ملت نويد مي‌دهد و اميدواريم وضع مردم روز به روز بهتر شود و تهديدها را به بهترين وجه دفع کند.


پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، رئيس‌جمهور با تشکر از مردم و رهبر معظم انقلاب بخاطر شکل‌گيري حماسه انتخابات 96 گفت: پيروز انتخابات ملت است و دوران رقابت‌ها و بگومگوها ديگر پايان يافته و امروز بايد به خواسته‌ها و مطالبات مردم توجه کنيم.


رئيس‌جمهور مهمترين مطالبات مردم را رفع مشکلات اقتصادي بويژه اشتغال و بهبود معيشت برشمرد و افزود: بي‌ترديد اگر همه در کنار هم پشت سر رهبر معظم انقلاب قرار گيريم مي‌توانيم بر مشکلات فائق آييم.


آقاي روحاني با بيان اينکه بدخواهان دنيا از جمله آمريکا بيش از گذشته از عظمت ايران نگران هستند، خاطرنشان کرد: بايد منتظر نقشه‌ها و توطئه‌هاي جديد دشمنان باشيم، البته اين توطئه‌ها براي ملت ايران تازگي ندارد و مردم ما در حوادث سخت‌تر و پيچيده‌تر در برابر دسيسه‌هاي آنها پيروز شده اند و در آينده نيز پيروز خواهند شد.


رئيس‌جمهور در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به قرار داشتن در هفته‌هاي پاياني دولت يازدهم و نزديک شدن به آغاز فعاليت دولت دوازدهم، به تشريح خدمات دولت پرداخت.
آقاي روحاني، «کنترل تورم و تک رقمي کردن آن»، «رشد اقتصادي بالاي هشت درصد»، «ايجاد اشتغال، رشد مثبت در تراز بازرگاني»، «ثبات قيمت ارز»، «کاهش اتکاي بودجه به نفت و افزايش اتکا به ماليات»، «افزايش توليد و صادرات نفت و محصولات پتروشيمي»، «گازرساني به 9 هزار روستا و آبرساني به بيش از پنج هزار روستا، برق‌رساني به همه روستاهاي بالاي 10 خانوار» و «اتصال 28 هزار روستا به اينترنت» را از جمله دستاوردهاي دولت يازدهم اعلام کرد.


رئيس‌جمهور با اشاره به نامگذاري سال جاري به نام «اقتصاد مقاومتي: توليد- اشتغال»، گفت: همه تلاش‌ها در دولت دوازدهم در جهت تحقق اين شعار خواهد بود.


آقاي روحاني حل مشکل اشتغال را نيازمند کاري بزرگ و ملي دانست و با بيان اينکه براي تحقق برنامه ششم در حوزه اشتغال بايد بيش از 900 هزار شغل در سال ايجاد شود، خاطرنشان کرد: براي ايجاد شغل نيازمند سرمايه، اصلاح امور بانکي، افزايش مهارت‌هاي جوانان و توسعه شرکت‌هاي دانش‌بنيان هستيم.


رئيس‌جمهور، حمايت از محرومان و مستضعفان را يکي ديگر از برنامه‌هاي مهم دولت دوازدهم خواند و با تاکيد بر اهميت مسئله عدالت اجتماعي خاطرنشان کرد: فاصله درآمدي دهک دهم و دهک اول جامعه حدود 14 برابر است که بايد به يک رقم متعادل برسد.


آقاي روحاني در پايان از ملت ايران بخاطر تلاش و حضور فعالانه و همچنين از رهبر معظم انقلاب اسلامي بخاطر حمايت‌ها و هدايت‌هاي ايشان قدرداني کرد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن