ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 350048
عمامه امام علي(ع) + عکس واقعي و فتوشاپي
تاریخ انتشار : 1396/03/26 18:20:02
نمایش : 730
اين شب هاي ارجمند ماه رمضان که مصادف با سالروز شهادت اميرالمومنين علي(ع) است ، در برخي کانال ها تصويري از عمامه اي منسوب به حضرت منتشر شده و دست به دست مي چرخد با اين تاکيد که جاي فرود آمدن شمشير ابن ملجم و خون متبرک ايشان هم در عمامه موجود است.
 
به گزارش زنگ خبر، اما اين عکس متاسفانه تصوير واقعي نيست، در متن شايعه اي که با اين عکس منتشر شده چند نکته اشتباه وجود دارد و نوشته زير عکس هم متاسفانه فتوشاپي است.
 
در زير عکس فتوشاپي آمده است «اين عمامه مبارک حضرت اميرالمومنين حضرت علي عليه السلام است که جاي بريدگي ضربت ابن ملجم ملعون بر روي عمامه حضرت به همراه رنگ بجاي مانده از خون حضرت نيز ديده مي شود.
 
 
عمامه امام علي(ع) + عکس واقعي و فتوشاپي 
 
تصوير جعلي
 
همچنين آمده است که اين عمامه در يکي از موزه هاي کشور عراق نگهداري ميشده که به يکي از موزه هاي کشور مصر منتقل شده است.
 
اما برويم سراغ اصل داستان و چند نکته درباره آن:
 
الف) نخست آن که نوشته زير عکس واقعي نيست و ما تصوير واقعي را کنار آن قرار داديم،‌ در واقع نوشته کاملا فتوشاپ شده ! در توضيح تصوير اصلي آمده است که اين عمامه "منسوب" به حضرت است نه متعلق به ايشان!
 
ب) ويترين ، اتيکت ، سايز ، متن ، فونت و ... تصوير نشان مي دهد که مربوط به موزه اسلامي کاخ توپکاپي در استانبول ترکيه است و نه عراق يا مصر!
 
 
عمامه امام علي(ع) + عکس واقعي و فتوشاپي 
 
تصوير اصلي
 
ج) وسايل اين موزه در سال 1517 ميلادي توسط امير مکه به امپراطور عثماني هديه شد و انگيزه‌ مهم پادشاهان عثماني از جمع‌آوري آثار "منسوب" به پيامبر(ص) و خاندان عصمت و طهارت، جلوه دادن خود بعنوان وارثان ايشان و مشروعيت خلافت خود بود..
 
د) از طرفي روايات زيادي وجود دارد که پيامبر (ص) و حضرت علي (ع) عمامه سياه داشته اند.
 
ه) فرق مبارک امام علي (ع) با ضربه ابن ملجم تا پيشاني شکافته شد ولي اين عمامه تنها شکافي بر سطح بالايي خود دارد!
 
منبع:جام جم
 
انتهاي پيام/
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن