ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 360075
با اين 9 راهکار با حجاب باشيد و از مهماني لذت ببريد
تاریخ انتشار : 1396/04/17 12:25:51
نمایش : 374
يکي از اوقاتي که حقيقتاً حفظ چادر در آن سخت مي شود هنگام مهماني ها و مخصوصاً به عنوان ميزبان است. وقتي که در يک آشپزخانه اپن و در معرض ديد نامحرم بخواهيد با حجاب کامل آشپزي نموده و مقدمات پذيرايي را آماده کنيد يا هنگام پذيرايي بخواهيد حجاب خود را حفظ کنيد بسيار سخت مي شود.
 

بسياري از زنان ايراني استفاده از چادر را به عنوان حجاب اسلامي مي پسندند اما بخاطر دردسرهاي نگه داشتن و کنترل آن بر روي سر، از آن فاصله مي گيرند.

در اين بين يکي از اوقاتي که حقيقتاً حفظ چادر در آن سخت مي شود هنگام مهماني ها و مخصوصاً به عنوان ميزبان است. وقتي که در يک آشپزخانه اپن و در معرض ديد نامحرم بخواهيد با حجاب کامل آشپزي نموده و مقدمات پذيرايي را آماده کنيد يا هنگام پذيرايي بخواهيد حجاب خود را حفظ کنيد بسيار سخت مي شود.

لازم به ذکر است که کنار گذاشتن حجاب چادر توسط بانوان دلايل مختلف فرهنگي و اجتماعي دارد که بررسي آن ها در اين مجال نمي گنجد. در اين نوشتار تنها سعي شده است راه کارهايي را براي مديريت بهتر استفاده از چادر و رعايت حريم محرم و نامحرم در مهماني ها ارائه دهيم.

 

آيا تاکنون از چادر هاي مدل دار در مهماني استفاده کرده ايد؟

 

 

بهترين و مطمئن ترين راه براي اينکه هم از چادر استفاده کنيد و هم دغدغه حفظ پوشش کامل را در حين کار نداشته باشيد اين است که يک چادر مدلدار مخصوص مهماني تهيه کنيد. مدل چادر بستگي به سليقه هر فرد متفاوت است اما در کل بايد مدلي را تهيه نماييد که با توجه به کارهايي که يک خانم در هنگام مهماني دارد مناسب باشد. براي مثال مدل عربي براي اين کار مناسب نيست. علاوه بر اين استفاده از چادر مدل دار براي وقتي که مهمان هستيد نيز بسيار مناسب است مخصوصاً براي بانواني که کودک خردسال دارند و در حين مهماني بايد به امورات کودک خود نيز رسيدگي کنند.

 

 

استفاده از چادر مناسب

 

 

مي توانيد از کش براي چادرتان استفاده کنيد

 

 

اگر تهيه يک چادر رنگي مدل دار فعلاً برايتان مقدور نيست و يا استفاده از آن را در مهماني نمي پسنديد، مي توانيد مانند چادر مشکي، از کش چادر استفاده کنيد، يعني براي همين چادر رنگي سنتي که در حال حاضر در مهماني از آن استفاده مي کنيد، کش بدوزيد. شايد در ابتدا کمي برايتان سخت باشد و به نظر زيبا و شکيل نيايد ولي کافيست آن را يک بار امتحان کنيد. هيچ معياري براي اينکه کش چادر را براي چادرهاي رنگي نتوان استفاده کرد وجود ندارد، پس به راحتي مي توان آن را بکار برد. اين روش نه تنها از زيبايي و شکيل بودن چادر نمي کاهد بلکه به آن آراستگي بيشتري نيز مي دهد و به دليل ايستايي آن بر روي سر نه تنها به خودتان اعتماد به نفس بيشتري مي دهد بلکه شما را در نظر ديگران نيز بانويي با اعتماد بنفس بيشتر نشان مي دهد. با اين کار شما مي توانيد ديگران را نيز ترغيب به استفاده از ابزارهايي براي استفاده راحت تر از چادر نماييد.

 

استفاده از چادر مناسب

 

درانتخاب جنس چادر و روسري دقت کنيد

 

 

هنگامي که براي يک مهماني چادر و روسري خود را انتخاب مي کنيد، مهم تر از اينکه به زيبايي آن توجه داشته باشيد بايد در انتخاب سايز و جنس روسري و چادر دقت نماييد. براي مثال اگر از چادر بدون کش استفاده مي کنيد بايد حتماً جنس روسري شما نخي باشد تا ايستايي بهتري با چادر داشته باشد، در غير اينصورت بدليل اينکه چادر از روي روسري ليز مي خورد، نه تنها شما را کلافه خواهد کرد و از ساعات مهماني کمتر لذت مي بريد بلکه در نظر ديگران و به خصوص دختران جوان تر اينطور جلوه مي کنيد که با چادر خود راحت نيستيد و دائماً دردسر داريد.

بطور کلي وقتي شما ميزبان هستيد بهتر است از روسري هايي با جنس نخي استفاده کنيد که کنترل و ايستايي آن با چادر بسيار راحت تر است اما هنگامي که شما مهمان هستيد، مي توانيد از روسري هاي مجلسي تر نيز استفاده کنيد زيرا فعاليت شما کمتر است و راحت تر مي توانيد پوشش خود را حفظ کنيد، اما در اينجا بايد به جنس چادر خود نيز توجه کنيد چرا که اگر چادرتان نخي نباشد حتي اگر بهترين و زيباترين روسري را هم سر کرده باشيد، باز نمي توانيد آن را به راحتي حفظ کنيد.

 

استفاده از چادر مناسب

 

 

با مانتو و روسري هم مي توان حجاب کامل داشت

 

 

اگر شما در مهماني ها از چادر استفاده نمي کنيد، مي توانيد از مانتو و روسري با شرايط خاصي استفاده نماييد. مانتوهايي که امروزه در بازار وجود دارد هيچ يک، حجاب کامل مبني بر پوشش کامل حجم بدن را تأمين نمي کنند و اگر شما بخواهيد از مانتو به عنوان حجاب کامل استفاده کنيد مي بايست خودتان در صدد دوخت و تهيه مانتويي با ويژگي هاي اسلامي باشيد.

همچنين شايسته است از روسري هاي قواره دار استفاده کنيد که به پوشاندن حجم بدنتان نيز کمک کند. گره زدن روسري نمي تواند حجاب کامل را رعايت کند بلکه بايد از شيوه هاي بستن روسري مانند لبناني يا سنتي استفاده کنيد تا دنباله روسري روي سينه ها بيفتد و آن ها را بپوشاند.

 

حجاب شما در مهماني بايد راحت و روان باشد

 

 

به طور کلي پوشش يک خانم محجبه در مهماني بايد به گونه اي باشد که براي دختران نوجوان و جوان و حتي دختربچه ها نمونه و الگويي براي استفاده کاربردي از چادر باشد. وقتي برخي بانوان در استفاده از چادر تمهيدات و ابزارهاي لازم را بکار نمي برند و در استفاده از آن دچار دردسر و کلافگي مي شوند، اولين اثر منفي را بر دختران کوچکتر و حتي کساني که از چادر استفاده نکرده اند، مي گذارد. وقتي به عنوان يک بانوي محجبه از چادر استفاده مي کنيد بايد کنترل اين پوشش آنچنان در دستان شما باشد که يک بيننده احساس نکند شما با چادرتان راحت نيستيد و به سختي آن را حفظ کرده ايد.

 

فضاي خانه را مديريت کنيد

 

 

در صورتي که آشپزخانه شما “اپن” است بهترين راه اين است که يک پرده براي پوشش آن نصب کنيد. محل نشستن مهمانان خانم و آقا را در منزل طوري مديريت کنيد که فضاي آشپزخانه و محدوده اي که شما به عنوان کدبانوي خانه در رفت و آمد هستيد، کمتر در معرض ديد نامحرمان باشد.

آينه ها را در خانه طوري قرار دهيد که تصوير شما را در محدوده اي که بيشتر حضور داريد نمايان نکند و در معرض ديد نامحرم قرار ندهد تا در حين کار از آرامش بيشتري برخوردار باشيد.

 

استفاده از چادر مناسب

 

پذيرايي از مهمانان را به آقايان بسپاريد

 

 

در يک مهماني اگر شما ميزبان هستيد، منطقي ترين راه اين است که مسئوليت پذيرايي از مهمانان را به آقايان بسپاريد. سفره انداختن و جمع کردن و پذيرايي هاي اوليه و غيره همگي مي بايست توسط آقايان انجام بگيرد. در بسياري از خانواده هاي متدين و مقيد به حجاب، اين وظيفه بر عهده ي مردان خانواده است و همگي از اين تقسيم مسئوليت در مهماني راضي هستند.

بطور کلي شايسته نيست يک خانم محجبه براي پذيرايي از مهمانان مرد اقدام کند. پذيرايي توسط بانوان محجبه در مهماني ها نه تنها ضرورتي ندارد بلکه شايسته نيست که از نظر حفظ حريم محرم و نامحرم، زن خود را در معرض ديد نامحرم براي امري غير ضروري قرار دهد.

 

چگونه سر سفره حريم ها را حفظ کنيم؟!

 

 

هنگامي که مي خواهيد براي صرف غذا دور سفره بنشينيد، بهتر است محل نشستن زنان و مردان را طوري مديريت کنيد که خانم ها در يک طرف سفره و آقايان در طرف ديگر سفره بنشينند، بطوريکه زنان روبروي زنان و مردان روبروي مردان قرار بگيرند. برخي خانواده ها اصرار دارند که همسران کنار يکديگر بنشينند، اگرچه در هنگام صرف غذا اين موضوع ارجحيتي ندارد اما اگر بخواهيد اين روش را نيز داشته باشيد حتي الامکان سعي نماييد که محارم روبروي يکديگر قرار بگيرند تا در هنگام صرف غذا هم خانم ها و هم آقايان کمتر معذب شوند و اين براي حفظ حريم ها شايسته تر است.

 

 

استفاده از چادر مناسب

 

 

اگر مي خواهيد اين فرهنگ را به تازگي در خانواده خود رواج دهيد، هيچ گاه نبايد همه را ملزم کنيد که اين نوع نشستن کنار سفره را رعايت کنند، بلکه بايد ابتدا با کساني که مثل شما مي خواهند اين حريم ها را حفظ کنند شروع نماييد و با هماهنگي هم در نشستن دور سفره را در مورد خود اجرا کنيد. در يک جمع فاميلي وقتي چند خانواده بخواهند اينگونه باشند به تدريج اين نوع فرهنگ ها رواج مي يابد و کسي دل آزرده نخواهد شد.

 

ساعاتي از مهماني را تفکيک نماييد

 

 

بهتر است ساعاتي از مهماني را زنان و مردان در فضايي جداگانه سپري کنند، براي مثال يک اتاق که کاملاً محفوظ باشد را براي حضور خانم ها و دور هم نشيني آنان در نظر بگيريد.

گفتگوها، شوخي ها و خنده ها که خانم ها در جمع هاي خود دارند، نبايد در معرض نامحرمان صورت بگيرد. اين براي حفظ حريم محرم و نامحرم شايسته تر است لذا تفکيک مهماني براي زنان و مردان برکات زيادي خواهد داشت که يکي از نتايج آن تربيت غير مستقيم نوجوان و جواني است که در مهماني حضور دارد زيرا مي بيند که در خانواده و اطرافيانش بين زنان و مردان حريم بخصوصي وجود دارد و در عين اينکه حريم ها حفظ مي شود لحظات شاد و با نشاطي را نيز مي توان سپري کرد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن