ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 370082
معاون دادستان کل کشور خبر داد
شناسايي ۸ هزار کانال تلگرامي ضد امنيت ملي/وزارت ارتباطات تسليم تصميم مدير تلگرام است
تاریخ انتشار : 1396/04/25 08:55:18
نمایش : 549
معاون دادستان کل کشور در امور فضاي مجازي از شناسايي افزون بر ۸ هزار کانال تلگرامي ضد امنيت کشور خبر داد و گفت که حتي دستور انسداد برخي از اين کانال‌ها بيش از ۴۰ بار به وزارت ارتباطات ارسال شده است ولي تاکنون فيلتر نشده‌اند.


 

به گزارش زنگ خبر به نقل از شبکه اطلاع رساني راه دانا؛ به نقل از تسنيم، عبدالصمد خرم‌آبادي در گفت‌وگو با خبرنگاران در پاسخ به اين سوال که چرا هنوز برخي کانال‌هاي تلگرامي که اقدام به انتشار مطالب عليه امنيت ملي کشور، ارزش‌ها ومقدسات اسلامي مي کنند، فيلتر نشده و به فعاليت مجرمانه خود ادامه مي دهند؟ و اينکه آيا جمهوري اسلامي ايران توانايي انسداد اين کانال‌ها وجلوگيري از فعاليت آنها را ندارد؟ اظهار کرد: بله درست است تاکنون حدود هشت هزار کانال تلگرامي مجرمانه که عليه امنيت کشور و نظام جمهوري اسلامي ايران و عليه مقدسات و هويت ملي، ديني و فرهنگي مردم مشغول فعاليت هستند شناسايي شده و فهرست اين کانال‌ها بارها با دستور قضايي جهت فيلتر شدن براي وزارت ارتباطات ارسال شده است ولي تا کنون فيلتر نشده‌اند.

دستور انسداد برخي کانال‌ها، بيش از 40 مرتبه براي وزارت ارتباطات ارسال شده است

به گفته معاون دادستان کل کشور، حتي دستور انسداد برخي از اين کانال‌ها بيش از 40 مرتبه براي وزارت ارتباطات ارسال شده است.

دبير کارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه افزود: با توجه به اينکه مسئوليت تهيه و تأمين زير ساخت ارتباطات اينترنتي کشور با وزارت ارتباطات است و به لحاظ وظايف ذاتي، تأمين اينترنت کشور را به عهده دارد، اين وزارتخانه مکلف به اجراي دستورهاي قضايي و دستورات کارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه در خصوص فيلتر مصاديق محتواي مجرمانه است.

نامه‌نگاري‌هاي کارگروه و مکاتبات دادستان کل با وزير ارتباطات، تاثيري نداشته است

قاضي خرم‌آبادي از انجام نامه نگاري‌هاي زياد با وزارت ارتباطات خبر داد و گفت: علاوه بر اين که دستورهاي قضايي و دستورهاي کارگروه تعيين مصاديق در خصوص فيلتر موارد مجرمانه از طريق سيستم هاي رايانه اي براي اجرا به شرکت ارتباطات زيرساخت و وزارت ارتباطات ابلاغ مي‌شود، دادستان کل کشور نيز بطور مکرر مکاتباتي با وزير ارتباطات انجام و تذکرات لازم را براي اجراي قانون در مورد کانال‌هاي مجرمانه تلگرام داده ولي تاثير چنداني نداشته است.

مدير تلگرام از اجراي دستورات استنکاف مي‌کند/همکاري تلگرام با وزارت ارتباطات مساوي است با هيچ

معاون دادستان کل کشور در امور فضاي مجازي اضافه کرد: وزارت ارتباطات اعلام مي‌کند دستورهاي قضايي مربوط به انسداد کانال‌هاي مجرمانه تلگرامي را براي مدير تلگرام ارسال کرده ولي مدير تلگرام اولاً از اجراي بسياري از دستورها استنکاف کرده و صرفاً برخي از کانال‌هاي مستهجن آن هم با تعريفي که خودشان از «مستهجن» دارند و نه تعريفي که ما داريم را فيلتر مي‌کنند. ثانياً کانال‌‌هاي مستهجن مسدود شده نيز بلافاصله با تغيير جزئي در نام خود با همان محتواي قبلي منتشر مي‌شوند؛ بنابراين همکاري تلگرام با وزارت ارتباطات در مورد انسداد محتواي مجرمانه تقريبا مساوي است با هيچ!

وزارت ارتباطات تسليم تصميم مدير تلگرام است

دبير کارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه افزود: وزارت ارتباطات به عنوان مرزبان فضاي مجازي کشور بايد حساسيت بيشتري در خصوص مسدود کردن کانال‌هاي مجرمانه‌اي که عليه امنيت کشور، عليه مقدسات و فرهنگ کشور فعاليت دارند داشته باشد ولي عملا تا کنون در اين خصوص تسليم تصميم مدير تلگرام شده است. همه اين مشکلات بدان جهت است که شبکه ملي اطلاعات عليرغم تاکيدات مکرر رهبر معظم انقلاب در کشور ما تحقق پيدا نکرده است .

قاضي خرم آبادي گفت: با وجود اين که دو سوم ترافيک اطلاعات کشور مربوط به انواع شبکه‌هاي اجتماعي خارجي است، وزارت ارتباطات تلاشي براي انتقال ارتباطات مردم ازشبکه‌هاي اجتماعي بيگانه به شبکه‌هاي اجتماعي ملي و محلي به عمل نياورده است.

دو سوم فضاي مجازي کشور در اشغال بيگانگان است/وزارت ارتباطات براي بيگانگان اتوبان‌کشي کرده است

معاون دادستان کل کشوردر امور فضاي مجازي اظهار کرد: مسئولين وزارت ارتباطات بطور مستمر از شبکه ملي اطلاعات و افتتاح فازهاي مختلف آن صحبت مي‌کنند ولي بيش از دو سوم فضاي مجازي کشور در اشغال بيگانگان است.

وي گفت : تاکنون هر فازي از شبکه ملي اطلاعات افتتاح شده عملا نفوذ شبکه‌هاي اجتماعي بيگانه گسترده‌تر شده است. در واقع وزارت ارتباطات براي بيگانگان در فضاي مجازي اتوبان‌کشي کرده است. دليل اين مدعا اين است که در حال حاضر بيش دو سوم پهناي باند فضاي مجازي کشور در اشغال بيگانگان است.

انتقال سرورهاي تلگرام به ايران بدون اعمال حاکميت، کاپيتولاسيون است 

خرم آبادي افزود : اگر شبکه اطلاعات و فضاي مجازي کشور ملي است چرا دستورهاي قضايي در دوسوم اين فضا اجرا نمي‌شود؟ چرا وزارت ارتباطات با عدم اجراي دستورهاي قضايي به مجرمين اجازه مي‌دهند در فضاي مجازي کشور به عربده کشي و اهانت به ارزش‌ها بپردازند.

معاون امور فضاي مجازي دادستان کل کشور اظهار کرد: براي نظام قدرتمندي مانند جمهوري اسلامي که ابرقدرت‌ها خصوصا آمريکاي جهانخوار را سرجاشان نشانده است زيبنده نيست که مسئولين فضاي مجازي آن نتوانند جلو اراجيف چند کانال را که سر در آخور بيگانگان دارند بگيرند .

دبير کارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه در پاسخ به اين سوال که اگر تلگرام سرورهاي خود را به داخل کشور بياورد مشکلاتي را که اشاره کرديد حل مي‌شود يا خير؟ گفت: در فضاي مجازي نيز مانند فضاي فيزيکي عزت و اعتلاي کشور در گرو استقلال و عدم وابستگي به بيگانگان است. بنابراين فقط در صورتي که ما بتوانيم بدون وابستگي به تلگرام و اينستاگرام فضاي مجازي کشور را اداره کنيم عزت و منافع ملي و امتيت ما حفظ خواهد شد.

خرم‌آبادي ادامه داد: اگر از در استيصال و وابستگي، سرورهاي تلگرام را به داخل بياوريم حتي اگر اجازه اعمال حاکميت وفق مقررات قانوني به مقامات قضايي و امنيتي ايران براي حذف محتواي مجرمانه و شناسايي سريع مجرمين را بدهد فقط مقدار اندکي از مشکلات حل خواهد شد و بسياري از مشکلات باز هم بقوت خود باقي است. اگر تلگرام سرورهاي خود را به ايران بياورد و اجازه اعمال حاکميت به مقامات قانوني ايران ندهد اين يک نوع کاپيتالاسيون است که نه تنها مشکلي را حل نخواهد کرد بلکه موجبات خفت و خواري کشور در فضاي مجازي را فراهم مي‌کند.

وي گفت: حتي اگر تلگرام به فرض انتقال سرورهاي خود به داخل ايران به مقامات ايراني اجازه دسترسي به سرورهاي خود را بدهد با توجه به اينکه فعاليت شبکه هاي اجتماعي خارجي در کشور اين امکان را به خارجي ها مي‌دهد که اطلاعات کشور را جمع آوري و يک نسخه از آن را به خارج انتقال دهند اين اقدام في نفسه موجبات نفوذ اطلاعاتي و جاسوسي بيگانگان در کشور را فراهم خواهد کرد. بنابراين مصوبه اخير شوراي عالي فضاي مجازي که به پيام رسان‌هاي اجتماعي خارجي اجازه فعاليت در ايران را به شرط انتقال سررورهاي خود به داخل کشور مي‌دهد با انتقاد جدي مواجه است .

مثل «ترک‌سل» نبايد به شبکه‌هاي اجتماعي خارجي اجازه فعاليت بدهيم

خرم آبادي تصريح کرد: معتقدم به همان جهت که اجازه نداديم شرکت "ترک سل" به عنوان يک اپراتور تلفن در داخل کشور ما فعاليت کند, نبايد اجازه داد که شبکه‌هاي اجتماعي خارجي بستر تبادل اطلاعات مردم کشورمان باشند. چرا که ارتباطات اينترنتي بسيار حساستر و با اهميت‌تر از ارتباطات تلفني هستند که چند سال پيش اجازه برقراري آنرا به خارجي ها نداديم.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن