ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 390220
نهمين گزارش فصلي آمانو درباره
آژانس: ذخاير اورانيوم ايران کمتر از سقف مجاز در برجام است/ ايران، سقف ذخاير آب سنگين را رعايت کرده است
تاریخ انتشار : 1396/08/23 08:51:25
نمایش : 316
مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در نهمين گزارش فصلي خود پايبندي ايران به تعهداتش ذيل برجام را تأييد کرد.

 


به گزارش زنگ خبر به نقل از خبرگزاري فارس، يوکيا آمانو، مدير کل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در نهمين گزارش فصلي خود از زمان اجرايي شدن توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5، موسوم به برجام، پايبندي ايران به تعهداتش ذيل اين توافق را تأييد کرد. 

 

اين اولين گزارش فصلي آژانس بعد از اقدام «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهور آمريکا در عدم تأييد پايبندي ايران به مفاد توافق هسته‌اي برجام است. 

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، در اين گزارش که براي اعضاي اين نهاد بين‌المللي ارسال شده اعلام کرده ذخاير اورانيوم کم‌غناي ايران تا تاريخ 5 نوامبر برابر با 96.7 کيلوگرم بوده است که بسيار پايين‌تر از محدوده 202.8 سقف تعيين‌شده در توافق هسته‌اي است. 

اين گزارش همچنين تصريح کرده ميزان ذخاير آب سنگين ايران، برابر با 114.4 متريک تن است که به اندازه کافي پايين‌تر از سقف 130 تن تعيين‌شده در توافق هسته‌اي است. 

گزارش آمانو به علاوه تأييد کرده سطح غني‌سازي ايران از 3.67 سقف تعيين‌شده در برجام بالاتر نرفته است. 

متن کامل ترجمه غيررسمي گزارش آژانس بين المللي انرژي اتمي به اين شرح است: 

شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي
GOV/2017/48
 
راستي آزمائي و نظارت در جمهوري اسلامي ايران در پرتو قطعنامه 2231 (2015) شوراي امنيت
گزارش مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي

  • A. مقدمه

1. اين گزارش مدير کل به شوراي حکام و همزمان به شوراي امنيت سازمان ملل (شوراي امنيت) در خصوص اجراي تعهدات مرتبط هسته اي جمهوري اسلامي ايران (ايران) ذيل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و در خصوص موضوعات مرتبط با راستي آزمائي و نظارت در ايران در پرتو قطعنامه 2231 (2015) شوراي امنيت مي باشد. اين (گزارش) همچنين اطلاعاتي درخصوص موضوعات مالي، و مشورتها و تبادل اطلاعات آژانس با کميسيون مشترک ايجاد شده توسط برجام، ارائه مي دهد

  • B. سابقه

2. در تاريخ 14 ژوئيه 2015، چين، فرانسه، آلمان، فدراسيون روسيه، انگليس، ايالات متحده آمريکا، به همراه نماينده عالي اتحاديه اروپا براي امور خارجي و سياست امنيتي (E3/EU+3) و ايران در مورد برجام توافق کردند. در تاريخ 20 ژوئيه 2015 شوراي امنيت قطعنامه 2231 (2015) را به تصويب رساند که در آن از جمله از مديرکل درخواست نمود که "راستي آزمائي و نظارت لازم بر تعهدات مرتبط هسته اي ايران براي کل دوره تعهدات يادشده درچارچوب برجام را برعهده گيرد". در اوت 2015، شوراي حکام به مديرکل اجازه داد تا راستي آزمائي و نظارت لازم بر تعهدات مرتبط هسته اي ايران همانگونه که در برجام پيش بيني شده را انجام داده و بر همين اساس براي کل دوره تعهدات يادشده در پرتو قطعنامه شماره 2231 (2015) شوراي امنيت سازمان ملل، منوط به در اختيار داشتن منابع مالي و منطبق با رويه هاي پادماني استاندارد آژانس، گزارش ارائه نمايد. شوراي حکام همچنين اجازه داد که آژانس با کميسيون مشترک همچنانکه در سند GOV/2015/53 و اصلاحيه يک آن آمده، مشورت و تبادل اطلاعات نمايد.

3. در دسامبر 2016 و ژانويه 2017 مديرکل نه (9) سند که از سوي همه اعضاي کميسيون مشترک تهيه و به تاييد رسيده و متضمن روشنگري‌هائي براي اجراي اقدامات مرتبط هسته‌اي ايران مندرج در برجام براي دوره زماني آن بود را با کشورهاي عضو در ميان گذاشت. 

4. هزينه سالانه تخميني آژانس براي اجراي پروتکل الحاقي ايران و براي راستي آزمايي و نظارت تعهدات مرتبط هسته اي ايران به شرح مندرج در برجام مبلغ 9.2 ميليون يورو در سال مي باشد. در سال 2017 براي تأمين مبلغ 6.2 ميليون يورو از 9.2 ميليون يورو به منابع مالي فرابودجه‌اي نياز است. تا تاريخ 6 نوامبر 2017، 9.7 ميليون يورو منابع مالي فرابودجه اي براي تامين هزينه فعاليتهاي مرتبط با برجام براي سال 2017 و بعد آن در دسترس است.

5. در تاريخ 29 اکتبر 2017، مدير کل در تهران با حسن روحاني، رئيس‌جمهور، علي‌اکبر صالحي، معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان انرژي اتمي ايران و محمد جواد ظريف، وزير خارجه ايران  ديدار کرد. مدير کل در اين ديدارها بر اهميت اجراي کامل تعهدات مرتبط هسته‌اي ذيل برجام از سوي ايران تأکيد کرد. 

  • C. فعاليتهاي راستي آزمايي و نظارت بر برجام (JCPOA)

6. از تاريخ 16 ژانويه 2016 (روز اجراي برجام) آژانس اجراي تعهدات مرتبط هسته اي ايران ذيل برجام  را منطبق با رويه‌هاي پادماني استاندارد آژانس و به شيوه اي بيطرفانه و عيني راستي آزمايي و نظارت نموده است . آژانس از زمان انتشار گزارش فصلي قبلي مديرکل، بشرح ذيل گزارش مي دهد. 

  • C.1. فعاليت‌هاي مربوط به آب سنگين و بازفرآوري

7. ايران ساخت رآکتور تحقيقاتي آب سنگين اراک (رآکتور IR-40) موجود را طبق طراحي اوليه آن پيگيري نکرده است. ايران قرص‌هاي اورانيوم طبيعي، ميله‌هاي سوخت يا مجموعه‌هاي سوخت طراحي شده به صورت ويژه براي راکتور IR-40 طبق طراحي اوليه را توليد يا آزمايش نکرده و همه قرص‌هاي سوخت اورانيوم طبيعي و مجموعه هاي سوخت موجود در انبار تحت نظارت مداوم آژانس باقي مانده است. 

8. ايران به اطلاع رساني به آژانس در خصوص موجودي آب سنگين در ايران و توليد آب سنگين در کارخانه توليد آب سنگين(HWPP) ادامه و به آژانس اجازه داده است که بر ميزان ذخاير آب سنگين ايران و مقدار آب سنگين توليد شده در HWPP نظارت نمايد (بند 15). در تاريخ 6 نوامبر 2017 آژانس فعال بودن کارخانه و وجود 114.4 متريک تن آب سنگين در ذخائر ايران را تأييد کرد. در خلال دوره گزارش‌دهي، ايران هيچ‌گاه بيش از 130 متريک تن آب سنگين در اختيار نداشت. (بند 14)

 9. ايران در راکتور تحقيقاتي تهران (TRR)، تأسيسات توليد رديوايزوتوپ‌هاي مولبدينيوم، آيودين و زنون (MIX) و ديگر تأسيسات اعلام‌شده به آژانس، هيچ اقدامي در ارتباط با بازفرآوري نداشته است. (بندهاي 18 و 21)

  • C.2. فعاليت‌هاي مربوط به غني سازي و سوخت

10. در کارخانه غني سازي سوخت (FEP) در نطنز بيش از 5060 سانتريفيوژ IR-1 به صورت نصب شده در 30 آبشار به شکل محاسبه شده در واحدهاي عملياتي در زمان توافق پيرامون برجام (بند 27) به صورت نصب‌شده باقي نمانده‌اند. ايران تعداد 16 سانتريفيوژ IR-1 را از ميان سانتريفيوژهاي در حال نگهداري در انبار به منظور جايگزيني با سانتريفيوژهاي آسيب ديده يا خراب نصب شده در FEP خارج کرده است (بند 29.1).

11. ايران به غني سازي UF6 در FEP ادامه داده است. ايران غني سازي بالاتر از 67/3 درصد از اورانيوم 235 را انجام نداده است (بند 28).

12. در بازه زماني گزارش، کل موجودي ذخيره شده اورانيوم غني سازي شده ايران از ميزان 300 کيلوگرم UF6 غني شده تا ميزان 67/3 درصد اورانيوم 235 (يا معادل آن در اشکال مختلف شيميايي) فراتر نرفته است (بند 56). ميزان 300 کيلوگرم UF6 معادل با 8/202 کيلوگرم اورانيوم مي باشد.

13. در تاريخ 5 نوامبر 2017، ميزان اورانيوم غني شده تا 3.67 درصد اورانيوم 235 ايران، بر اساس برجام و مصوبات کميسيون مشترک 96.7 کيلوگرم بوده است.

14. در کارخانه غني سازي سوخت فردو (FFEP) تعداد 1044 سانتريفيوژ IR-1 در يک بال (واحد 2) از تأسيسات مزبور قرار داده شده اند (بند 46)، که تعداد 1034 سانتريفيوژ IR-1 به صورت نصب شده در شش آبشار باقي مانده‌اند. در تاريخ 30 اکتبر 2017، آژانس تأييد نمود که 10 سانتريفيوژ IR-1 به منظور انجام «تحقيقات اوليه و فعاليت هاي تحقيق و توسعه مربوط به توليد ايزوتوپ پايدار» از شش آبشار جدا شده است. ايران در بازه زماني گزارش هيچ‌گونه غني‌سازي اورانيوم يا فعاليت هاي تحقيق و توسعه مرتبط در اين کارخانه انجام نداده و هيچ گونه مواد هسته‌اي در کارخانه وجود نداشته است (بند 45).

15. همه سانتريفيوژهاي انبار شده به همراه متعلقات آنها در انبار، تحت نظارت مداوم آژانس باقي مانده اند (بندهاي 29، 47، 48 و 70). آژانس دسترسي منظم به ساختمان هاي مرتبط در نطنز شامل همه FEP و کارخانه نيمه صنعتي غني سازي (PFEP) را ادامه داده و دسترسي روزانه طبق درخواست آژانس انجام شده است (بند 71). آژانس کماکان دسترسي معمول به FFEP، از جمله دسترسي روزانه در صورت درخواست، داشته است. (بند 51)

16. ايران فعاليت هاي غني‌سازي‌اش را در راستاي برنامه بلند مدت  غني‌سازي و تحقيق و توسعه غني سازي خود به همان صورت ارائه شده به آژانس در تاريخ 16 ژانويه 2016 انجام داده است (بند 52).

17. در تاريخ 12 نوامبر 2017 آژانس راستي‌آزمايي کرد که کليه ميله‌هاي سوخت پرتودهي شده در TRR در ايران از ميزان پرتودهي بالاتر از 1 رم بر ساعت (در يک متر در هوا) برخوردار هستند.

18. ايران هيچکدام از تأسيسات اعلام شده را به منظور تبديل صفحات سوخت يا ضايعات به UF6 مورد استفاده قرار نداده و از ساخت تأسيسات جديد بدين منظور به آژانس اطلاعي نداده است (بند 58).

  • C.3. تحقيق و توسعه، توليد و موجودي سانتريفيوژ

19. هيچ اورانيوم غني شده اي از طريق فعاليتهاي تحقيق و توسعه انباشت نگرديده، و غني سازي تحقيق و توسعه ايران انجام شده با يا بدون اورانيوم و با استفاده از سانتريفيوزها در چارچوب محدوديتهاي تعريف شده در برجام بوده است (بندهاي 42-32).

20. ايران اظهارنامه هاي مربوط به توليد و موجودي لوله هاي روتور سانتريفيوژ و بيلوز (Bellows) را به آژانس ارائه نموده و اجازه راستي آزمايي اقلام در موجودي را به آژانس داده است ( بند 1/80 ). آژانس نظارت مداوم شامل استفاده از اقدامات نظارتي و مراقبتي را انجام داده و راستي آزمايي نموده که تجهيزات اعلام شده براي توليد لوله هاي روتور و بيلوزها براي توليد سانتريفيوژ فقط براي فعاليتهاي مشخص شده در برجام استفاده شده اند( بند 2/80 ). ايران هيچگونه سانتريفيوژ IR-1 را براي جايگزيني با آنهايي که خراب شده و يا از کار افتاده اند توليد نکرده است.( بند 62)

21. همه لوله هاي روتور اعلام شده، بيلوزها و مجموعه هاي روتور شامل لوله روتورها و بيلوزهايي که از روز اجرا توليد شده اند تحت نظارت مداوم آژانس قرار داشته اند. (بند 70) ايران با استفاده از فيبر کربن لوله هاي روتور توليد کرده که توسط آژانس نمونه برداري و آزمايش شده و تمامي آنها تحت اقدامات نظارتي و مراقبتي آژانس بوده است.

  • D. اقدامات شفاف‌سازي

22. ايران کماکان به آژانس اجازه داده تا از نظاره گرها و مهر و مومهاي الکترونيکي آنلاين در زمينه غني‌سازي استفاده نمايد تا بدين‌وسيله وضعيت آنها در اماکن هسته‌اي به بازرسان آژانس مخابره و جمع آوري خودکار ثبت سوابق اندازه‌گيري توسط ادوات اندازه‌گيري نصب‌شده آژانس تسهيل گردد ( بند 67.1).  ايران بنا به درخواست آژانس نسبت به صدور رواديد درازمدت براي بازرسان منصوب آژانس اقدام نموده و براي آژانس در اماکن هسته‌اي، محل کار مناسب فراهم نموده و استفاده از محل کار در مکان هاي نزديک سايتهاي هسته اي در ايران را تسهيل نموده است (بند 67.2).

23. ايران کماکان به آژانس اجازه داده - تا از طريق اقدامات مورد توافق با ايران، از جمله از طريق اقدامات مراقبتي و نظارتي - بر تمامي کنسانتره سنگ اورانيوم (UOC) توليد شده در ايران يا کسب شده از ديگر منابع و منتقل شده به تاسيسات تبديل اورانيوم (UCF)  در اصفهان (بند 68)، نظارت نمايد. همچنين، ايران تمامي اطلاعات ضروري براي قادر نمودن آژانس جهت راستي آزمايي توليد کنسانتره سنگ اورانيوم (UOC) و موجودي انبار UOC توليد شده در ايران يا کسب شده از هر منبع ديگري را ارايه نموده است (بند 69).

  • E. ديگر اطلاعات مرتبط

24. ايران اجراي موقت پروتکل الحاقي موافقتنامه پادمانها بر اساس ماده 17 (b) پروتکل الحاقي، تا زمان لازم الاجرا شدن آن را ادامه مي دهد. آژانس به ارزيابي اظهارنامه‌هاي ايران ذيل پروتکل الحاقي و انجام دسترسي‌هاي تکميلي به همه سايت‌ها و مکان‌هايي در ايران که بازديد از آنها مورد نياز بود تحت پروتکل الحاقي ادامه داده است.

25. در تطابق بخش عمومي تريبات تکميلي موسوم به کد اصلاحي 3.1 موافقت‌نامه پادمان، ايران در تاريخ 29 اکتبر 2017 تصميم خود را در خصوص «طراحي و ساخت يک تاسيسات بحراني (رآکتور آب سبک بحراني) در سازمان انرژي اتمي با هدف تحقيق در آينده نزديک» و اطلاعات مربوط به طراحي اوليه آن را به آژانس اعلام کرد. (توضيح: بحراني يک اصطلاح خاص فني است).

26. راستي آزمايي و نظارت آژانس بر ساير تعهدات مرتبط با هسته‌اي ايران ذيل برجام، شامل تعهداتي که در بخش‌هاي D، E، S و T ضميمه يک برجام تصريح شده، ادامه دارد.

27. طي مقطع زماني اين گزارش، آژانس در يک جلسه گروه کاري خريد کميسيون مشترک شرکت کرده است. (برجام، ضميمه چهار - کميسيسون مشترک، بند 6.4.6).

  • F. خلاصه

28. آژانس به راستي آزمائي عدم انحراف مواد هسته اي اعلام شده در تاسيسات هسته اي و مکان‌هاي خارج از تاسيسات که بطور معمول مورد استفاده قرار مي‌گيرند (LOFs)  و از سوي ايران درچارچوب موافقت نامه پادمان ها اعلام شده، ادامه مي دهد. ارزيابي ها درخصوص نبود فعاليتها و مواد هسته‌اي اعلام نشده براي ايران کماکان ادامه دارد.

29. از روز اجرا، آژانس به نظارت و راستي‌آزمائي اجراي تعهدات مرتبط هسته‌اي از سوي ايران بر اساس مفاد برجام پرداخته است.

30. مديرکل به گزارش دهي به طور مقتضي ادامه خواهد داد.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن