ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 390222
گزارشي از برنامه‌ريزي جديد عليه محور مقاومت/
رقابت «OA_X»؛ راهي براي کشتار ارزان‌تر يمني‌ها/ حضور مخفيانه عقرب آمريکايي در پايگاه ارتش سعودي +عکس
تاریخ انتشار : 1396/08/23 08:53:55
نمایش : 413
ارتش سعودي به علت حجم بالاي پروازهاي رزمي و حملات کور به مردم بيگناه يمن، با هزينه هاي قابل توجهي روبرو شده، لذا به کمک فرماندهان آمريکايي به دنبال راه حلي براي کاهش اين هزينه رفته است. 

به گزارش زنگ خبر به نقل از مشرق، اخيرا رقابتي در نيروي هوايي آمريکا براي انتخاب يک مدل هواپيماي سبک پشتيباني هوايي به جريان افتاده که اثرات آن تا منطقه خاورميانه نيز قبل رصد و بررسي است. با توجه به اينکه در هفته هاي گذشته دو تحول جديد در اين زمينه رخ داده، توجه به اين مسئله را بيش از پيش براي کارشناسان و مسئولان کشورمان و البته علاقمندان به پيگيري تحولات نظامي منطقه مهم مي کند. در حقيقت، رقابت مورد نظر براي پيدا کردن يک هواپيماي شناسايي و تهاجمي سبک است که بر اساس تجارب سالهاي اخير آمريکايي ها در خاورميانه، به دست آمده است.

اين رقابت که به اختصار OA-X شناخته مي شود در نظر دارد تا ناوگاني از هواپيماهاي سبک را براي حضور در منطقه خاورميانه آماده کرده تا با آنچه به نظر آمريکا گروه هاي تروريستي خوانده مي شود، مقابله کند. فلسفه فکري فرماندهان و مسئولان آمريکا در اين باره نيز بر پايه مسائل مالي استوار است چراکه طبق آمارها، پرواز با جنگنده هاي پيشرفته امروزي و حتي پهپادها براي هر ساعت پرواز، هزينه هاي فراواني را به کاربر تحميل مي کنند در حالي که با استفاده از اين نسل از هواپيماهاي مورد نظر دراين رقابت هزينه پروازي و عملياتي کاهش چشمگري خواهد داشت.

براي نمونه هواپيماي AT-802L به عنوان يکي از حاضرين در رقابت OA-X براي هر ساعت پرواز، هزينه اي در حدود 800 دلار را به دارنده آن متحمل مي کند اما اين هزينه براي يک فروند اف 18 سوپر هورنت در حدود 24 هزار دلار ، براي يک فروند هواپيماي پشتيباني نزديک A-10 در حدود 11 هزار و 500 دلار و حتي براي يک پهپاد پرديتور در حدود 1500 دلار است.

طبق اطلاعات درز کرده در رسانه هاي تخصصي غربي، 4 مدل هواپيما در اين رقابت حضور دارند که سه مدل از آنها از پيشران پيستوني استفاده و يکي از آنها نيز از پيشران جت استفاده مي کند که در ادامه معرفي خواهند شد.

هواپيماي سوپرتوکانو؛ پرنده مشهور برزيلي

هواپيماي سوپر توکانو ساخت شرکت امبرائر برزيل بوده و در حقيقت نمونه پيشرفته تر هواپيماي توکانو مي باشد .اين هواپيما به عنوان نمونه پيشرفته تر هواپيما EMB-312 Tucano ساخته شده و براي ماموريتهايي مثل آموزش خلباني، گشت مرزي و عمليات ضد شورشي به کار مي رود. اين هواپيما از لحاظ سامانه هاي الکترونيکي بسيار پيشرفته بوده و مي توان سطح سامانه هاي ايويونيک آن را در حد جنگنده هاي نسل 4 الي 4.5 قلمداد کرد.

سوپر توکانو مي تواند مانورهايي تا حد +7 الي -3.5 جي را به انجام برساند و با سرعت بيشينه 590 کيلومتر در ساعت پرواز کند. سقف پروازي آن 10 کيلومتر و شعاع رزمي آن 550 کيلومتر است.اين هواپيما از يک موتور توربوپراپ به قدرت 1600 اسب بخار نيرو مي گيرد و به سامانه هايي مثل مسافت سنج ليزري، نمايشگرهاي صفحه تخت کريستال مايع در درون کابين، سامانه مکان يابي جي پي اس و لينک انتقال داده مجهز است. در بخش تسليحات سوپر توکانو به دو قبضه مسلسل 12.7 ميلي متري در درون بدنه مجهز است و مي توان انواع مسلسل هاي 7.62 و 12.7 ميلي متري و يا توپ 20 ميلي متري را در زير بدنه حمل کند.

موشک هوا به سطح ماوريک، بمب هدايت ليزري Paveway II ، راکتهاي هوا به سطح 70 ميلي متري به همراه موشک هاي هوا به هواي فروسرخ مثل سري AIM-9 از جمله تسليحات قابل حمل توسط اين هواپيما مي باشد .سوپر توکانو تاکنون به 10 کشور مثل شيلي، کلمبيا، افغانستان، اندونزي و سنگال صادر شده است. اين هواپيما به شکل وسيعي توسط نيروي هوايي کلمبيا بر ضد قاچاقچيان مواد مخدر و همچنين جدايي طلبان "فارک" به کار رفته است

در حال حاضر، آمريکا مجهز کردن نيروهاي مسلح افغانستان را با اين هواپيما در دستور کار دارد و حتي تعدادي سوپر توکانو را به افغان ها تحويل داده و در نهايت قرار است 26 فروند سوپرتوکانو به افغانستان تحويل شود. از طرف ديگر لبنان نيز اخيرا به جمع کاربران اين هواپيما پيوسته و دو فروند سوپرتوکانو دريافت کرده است.

؛ متخصص بمب هاي هدايت ليزري AT-6 Wolverine  

هواپيمايAT-6 Wolverine   نيز گونه مسلح شده از هواپيماي آموزشي T-6 Texan II ساخت شرکت آمريکايي Beechcraft است که براي عمليات هاي ضد شورش و پشتيباني نزديک هوايي مجهز شده است. اين هواپيما در نمونه مسلح خود از يک دستگاه موتور PT6-68D ساخت کانادا به قدرت 1600 اسب بخار نيرو مي گيرد که نسبت به نمونه اصلي 500 اسب بخار به توان آن افزوده شده است. از ديگر تغييرات نسبت به گونه آموزشي مي توان به تقويت سازه هواپيما، نصب سامانه هاي الکترواپتيکي و همچنين افزوده شدن توان انتقال داده اشاره کرد. سرعت اين هواپيما در حدود 580 الي 600 کيلومتر بر ساعت بوده و توان حمل مخازن سوخت اضافي را نيز دارد .

انواع سامانه هاي هدف گيري الکترواپتيک با توجه به سفارش مشتري روي اين پرنده امکان نصب دارد و در بخش تسليحات ترکيبي از مسلسل هاي 12.7 ميلي متري يا توپ 20 ميلي متري در شکل پاد، موشک هاي هوا به سطح هلفاير، راکت هاي هدايت ليزري يا غير هدايت شونده از سري هايدرا و بمب هاي هدايت ليزري تا وزن 1864 کيلوگرم توسط اين هواپيما قابل حمل است.

؛ از سمپاشي تا بمب ريزيAT-802L

هواپيماي بعدي حاضر در اين رقابت محصولي بر اساس همکاري دو شرکت Air Tractor و L-3 است. شرکت ايرتراکتور پيش از اين تجربه توسعه نسخه مسلح از هواپيماهاي سمپاش خود را داشت ولي در مدل جديد سيستم هاي نظارت و شناسايي پيشرفته تري نيز به اين مدل جديد اضافه شده است.

 AT-802L با گستره کاملي از محصولات اپتيکي براي ديد در شب و روز و هر گونه شرايط آب و هوايي تجهيز و در عين حال کابين اين هواپيما نيز با نمايشگرهاي پيشرفته ديجيتالي مجهز شده است. سامانه هدفگيري روي کلاه خلبان، سيستم ارتباطي باند يو اچ اف و وي اچ اف به همراه قابليت انتقال داده از ديگر توانايي هاي اين هواپيما به شمار مي آيد. اين هواپيما داراي 2 سرنشين بوده و بخش مربوط به قرارگيري خدمه و ساير نقاط حساس هواپيما زره پوش شده است.

اين پرنده مي تواند تا حدود 2800 کيلو مهمات را با خود حمل کند که شامل تيربار ، بمب هاي هدايت شونده و غير هدايت شونده ، راکت و موشک هوا به سطح هلفاير مي شود. اين هواپيما که از يک موتور توربوپراپ PT6A-67F ساخت پرات اندويتني کانادا بهره مي برد، مي تواند به مدت 10 ساعت پرواز کند، سرعت آن در حدود 360 کيلومتر بر ساعت و ارتفاع پروازي آن 7600 متر است.

جنگنده اسکورپيون؛ عقرب تازه متولد شده آمريکايي

جت جنگي اسکورپيون يا همان عقرب، آخرين هواپيما در اين رقابت است که به تازگي مراحل توسعه خود را پشت سر گذاشته. اين هواپيماي جت توسط شرکت آمريکايي  Textron AirLand ساخته شده و داراي دو موتور جت TFE731 ساخت شرکت هاني وال است. اين هواپيما براي ماموريت هاي پشتيباني نزديک هوايي و شناسايي با قيمت تمام شده پايين توسعه پيدا کرده و فعلا 2 فروند از اين هواپيما ساخته شده است.

اسکورپيون داراي دو نفر خدمه است. سرعت اين هواپيما در حدود 830 کيلومتر بر ساعت و ارتفاع پروازي آن در حدود 14 کيلومتر  بوده و براي اين هواپيما امکان نصب انواع تسليحات هدايت شونده و غير هدايت شونده هوا به سطح موجود است. اخيرا تست هاي سلاح اين هواپيما در آمريکا انجام شد و تسليحاتي مثل بمب هاي هدايت ليزري و راکت هايدرا نيز با موفقيت از اين هواپيما شليک شد.

عقرب آمريکايي سر از پايگاه سعودي ها در آورد !!!

اما نکته بسيار جالب اينجاست که حدودا يک هفته پيش، يک فروند از هواپيماهاي اسکورپيون آمريکايي در پايگاهي در عربستان سعودي رويت شده است. پيش از اين البته اخباري منتشر شده بود که بر اساس آن سعودي ها اعلام علاقه کرده بودند تا اين جنگنده را به خدمت بگيرند. قبل تر از آن و در جريان معامله سنگين تسليحاتي بين عربستان و آمريکا نيز خبر آمده بود که سعودي ها به دنبال يک هواپيماي سبک پشتيباني نزديک هوايي هستند و احتمالا براي گرفتن تصميم نهايي منتظر تصميم آخر آمريکا درباره رقابت OA-X هستند.

جنگنده اسکورپيون در عربستان سعودي

سعودي ها البته مشکلي شبيه به آمريکايي ها دارند چراکه حجم بالاي پروازهاي رزمي و حملات کور آنها به مردم و مناطق غيرنظامي يمن، هزينه هايشان را شديدا افزايش داده و با توجه به مشکلات متعدد اقتصادي، سعودي ها به دنبال راه حلي براي کاهش اين هزينه ها هستند. البته در اين ميان، يک خبر جالب ديگر نيز پخش شده و اينکه نيروي هوايي آمريکا بعد از انجام مرحله اول آزمايش ها درباره برنامه OA_X اعلام کرده که اين هواپيماهاي مورد نظر را به يک منطقه رزمي خواهد فرستاد. مقامات آمريکايي اعلام کردند منتظر تکميل دريافت نتايج مراحل اول اين بررسي هستند.

در هر حال بحث هواپيماي سبک رزمي از جمله مواردي است که در بخش هاي در حال توسعه جهان از جمله غرب آسيا طرفداران بسيار زيادي پيدا کرده و کشورهاي زيادي خصوصا در اطراف جمهوري اسلامي ايران به خريد و توسعه اين مدل از پرنده هاي رزمي روي آورده اند که دولت سعودي، امارات، اردن، ترکيه و افغانستان از جمله اين کشورها به شمار مي آيند. هزينه بسيار کم خريد، نگهداري و عملياتي کردن، حجم به نسبت بالاي سلاح قابل حمل و مقاومت مناسب در برابر شرايط سخت منطقه، اين پرنده ها را فعلا تبديل به گزينه بسيار مناسبي براي حمله به نيروهاي غير کلاسيک مثل حزب الله، انصار الله يا حشد الشعبي بدل کرده است؛ مسئله اي که بايد توجه خاصي به آن مبذول داشت.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن