ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 390224
گزارش تکان‌دهنده الجزيره از جنايات سعودي‌ها در يمن
چنگال عفريت آل‌سعود بر گلوي نحيف کودکان مظلوم يمن
تاریخ انتشار : 1396/08/23 09:05:57
نمایش : 862
به دنبال تشديد محاصره يمن از سوي ائتلاف سعودي، شبکه تلويزيوني الجزيره با انتشار گزارشي اعلام کرده، طي چند روز آينده شاهد مرگ صدها انسان بي‌گناه ديگر يمني از فرط گرسنگي و بيماري خواهيم بود.


ناکارآمدي سلاح‌ها و تجهيزات آل‌سعود عليه يمن باعث شده است تا سران سعودي به حربه تشديد تحريم‌ها و محاصره يمن هم روي بياورند تا شايد بتوانند با گرسنگي دادن، مردم اين کشور را به زانو دربياورند.
محاصره همراه با بمباران علاوه‌بر مرگ شمار زيادي از مردم بي‌گناه که برخي آن را تا 16 هزارنفر هم اعلام مي‌کنند، باعث شده جان کودکان زياد ديگري به خطر بيفتد. در همين ارتباط شبکه خبري الجزيره در گزارشي به تبعات تشديد محاصره هوايي و دريايي يمني‌ها از سوي عربستان پرداخته و با استناد به شواهد موجود و بيانيه سازمان‌هاي بين‌المللي، نسبت به بروز فاجعه انساني هشدار داده است. در ابتداي اين گزارش آمده: «تا هفته آينده، صدها مرد و زن بيمار و يا پير يمني در صورت ادامه محاصره اين کشور توسط عربستان، خواهند مرد.»
به گزارش فارس، الجزيره در اين گزارش همچنين اعلام کرده: «پزشکان يمني همين حالا با کمبود شديد دارو مواجه هستند و در صورت ادامه وضع موجود، از هفته آينده ديگر هيچ دارويي براي درمان سرطان، ديابت و نارسايي کليه نخواهند داشت. دکتر عبدالرحمان الانسي که در بيمارستاني در صنعا طبابت مي‌کند، مي‌گويد اگر محدوديت‌هاي اعمال‌شده از سوي عربستان کاهش نيابد، احتمالاً همه بيماران سرطاني و حتي بيماران ديابتي‌ من از دنيا خواهند رفت. فقط طي يک هفته، صدها نفر با وضع بدي خواهند مرد.»
هشدار 22 سازمان امدادي
طبق اين گزارش 22 سازمان امدادي بين‌المللي در بيانيه مشترکي هشدار داده‌اند که ذخاير فعلي واکسن فقط يک ماه دوام مي‌آورد؛ اگر محموله‌هاي جديد دارو به انبارها وارد نشود، شيوع بيماري‌هاي واگيردار مانند سرخک، دور از انتظار نخواهد بود و اين مسئله، عواقب مرگباري خواهد داشت. اين سازمان‌هاي امدادي همچنين گفته‌اند که پيامدهاي چنين وضعيت اسفباري، بيش از همه، جان کودکان زير 5 سال يمني را به خطر مي‌اندازد که در همين شرايط فعلي و با وجود دارو، از سوء تغذيه رنج مي‌برند. در اين بيانيه به بروز قحطي هم ‌اشاره شده و آمده که انبارهاي مواد غذايي يمن، فقط براي 6 هفته خوراک جمعيت 7 ميليوني يمن غذا دارند. از روز يکشنبه گذشته و با شروع تکميل محاصره‌هوايي و دريايي يمن و پس از آنکه از فرود اولين هواپيما ممانعت به عمل آمد، قيمت موادغذايي و سوخت در يمن به طرز سرسام‌آوري افزايش يافته است.
تلاش آمريکا براي فرار
فاجعه يمن آنچنان دردناک شده که حتي آمريکا هم که حامي اصلي عربستان در کشتار مردم بي‌گناه يمن است براي فرار از فشار افکار عمومي، از عربستان خواست تا از ورود کمک‌هاي انسان دوستانه به يمن ممانعت نکند. سفارت آمريکا در يمن اعلام کرد تهديدات گرسنگي و بيماري هر روز در يمن افزايش مي‌يابد، لذا از عربستان و ائتلاف آن مي‌خواهيم که مانع عمليات امدادرساني و ورود کمک‌هاي انسان دوستانه به يمن نشوند. سازمان ملل و اتحاديه اروپا نيز با توجه به قحطي و گرسنگي در يمن خواستار امکان دسترسي گسترده و ارسال کمک‌ها به مناطق جنگي در اين کشور شدند.
تحت اين فشارها، نماينده عربستان در سازمان ملل اوايل روز دوشنبه اعلام کرد که ائتلاف تحت رهبري رياض، بازگشايي فرودگاه‌ها و بنادر دريايي در يمن را آغاز مي‌کند.
حمله موشکي به رياض تکرار مي‌شود
از سوي ديگر، مردم يمن هم ديروز در اعتراض به جنايات ناتمام سعودي‌ها در صنعا تظاهرات کردند. يمني‎ها ضمن محکوم کردن اقدام ائتلاف سعودي، شعار مرگ بر آمريکا و مرگ بر اسرائيل و عربستان سر دادند. شبکه المسيره گزارش داد که اين تظاهرات به دعوت گروه‎هاي يمني، از مقابل دفتر سازمان ملل در صنعا برگزار شده است. صالح الصماد، رئيس‌شوراي عالي سياسي يمن طي سخناني در جمع تظاهرات‌کنندگان در صنعا گفت: «بعد از گذشت 3سال از محاصره يمن به رهبري عربستان، ملت يمن بار ديگر با قدرت به صحنه آمدند». وي افزود: «همه مواضع ما در مبارزه با ظلم از جمله شليک موشک به رياض، مواضعي طبيعي است.»
 سخنگوي ارتش يمن نيز در همين ارتباط تأکيد کرد، نيروهاي يمني در پاسخ به حملات سعودي و بستن گذرگاه‌هاي مرزي اين کشور، منابع مالي توليدي و اقتصادي عربستان را هدف قرار خواهند داد، يگان موشکي يمن تسليحاتي بازدارنده و راهبردي در اختيار دارد که مي‌تواند به افزايش حملات نيروهاي متجاوز پاسخ درخور بدهد. نيروهاي انصارالله نيز با صدور بيانيه‌اي تهديد کردند که در واکنش به بسته شدن بنادر يمن توسط ائتلاف متجاوز عربي به رهبري عربستان در پي اصابت موشک بالستيک يمن به اطراف فرودگاه ملک خالد رياض کشتي‌ها و نفت‌کش‌هاي متجاوزان را هدف قرار مي‌دهند. پيش از اين نيز محمد الحوثي رهبر شوراي انقلاب يمن نيز تهديد کرده بود نفت‌کش‌هاي عربستان هدف انصارالله خواهند بود.

کيهان
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن