ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 390249
وبگاه آمريکايي :
دوران اتکا به ناوهاي هواپيمابر به سر آمده/ ايران و چين قادرند ناوهاي آمريکايي را غرق کنند
تاریخ انتشار : 1396/09/13 08:08:15
نمایش : 815
وبگاه تحليلي آمريکايي نوشت: آمريکا در نبرد محتمل با قدرت‌هاي بزرگ يا متوسطي چون ايران دستکم يکي از ناوهاي هواپيمابر خود را از دست خواهد داد.
 


به گزارش زنگ خبر به نقل ازخبرگزاري فارس، وبگاه آمريکايي «امريکن کانزروتيو» در تحليلي به قلم «هنري جي کازيانيس» مدير مطالعات دفاعي "مرکز نشنال اينترست" در زمينه افت توان نظامي آمريکا به ويژه نيروي دريايي اين کشور نوشته است که عصر اتکا به ناوهاي هواپيمابر در ارتش آمريکا گذشته است.

کازيانيس نوشته است: «نيروي دريايي ايالات متحده يا صادقانه‌تر بگويم، کل ارتش نمي‌خواهد واقعيت را بپذيرد. در جنگ بزرگ بعدي با قدرت‌هاي جهان يا شايد قدرت متوسطي چون ايران دستکم يکي از ناوهاي هواپيمابر آمريکا غرق شده و به قعر دريا خواهد رفت. اين امر به معناي کشته شدن هزاران نفر خواهد بود و البته براي  ممانعت از آن نيز کار چنداني از دست ما برنمي‌آيد.»

اين وبگاه ادامه داد: بايد با اين واقعيت کنار بياييم که عمر ناوهاي هواپيمابر آمريکا، نماد اعمال قدرت کشور، به سر آمده است. شايد قادر باشيم واقعيات درحال وقوع را انکار کنيم، اما نوآوري‌ها در ساخت موشک‌هاي ضدکشتي در چندين د‌هه اخير از يکسو و از سوي ديگر برد کوتاه جنگنده‌هاي مستقر در ناوها و سامانه‌هاي دفاع موشکي‌اي که به سادگي مغلوب مي‌شوند، شرايط را براي نابودي يکي از قدرتمندترين جنگ افزارهايي که تاکنون ساخته شده است، فراهم کرده است.

اين وبگاه با اشاره به توان موشکي برخي کشورها از جمله چين و موشک «دانفنگ -21» اين کشور که به قول بسياري از کارشناسان قاتل ناوهاي هواپيمابر آمريکا است، نوشت: چين و ديگر کشورها فضاي کافي را براي به چالش کشيدن ناوهاي هواپيمابر قدرتمند آمريکا در دهه‌هاي آينده خواهند داشت.

اين وبگاه با اشاره به برد کوتاه جنگنده‌هاي هوا درياي نيروي دريايي آمريکا چون «اف-18» و «اف -35» براي حمله به رقبا نوشت: اين جنگنده‌ها دور پرواز نيستند و تنها مي‌توانند 500 تا 550 مايل دريايي پرواز کنند. در يک رويارويي با کشورهايي چون چين، جنگ افزارهاي گرانقيمت و البته مهمتر از آن جان هزاران ملوان، پرسنل نيروي هوايي و تفنگداران دريايي در گزند آسيب قرار مي‌گيرند.  

وبگاه امريکن کانزروتيو سپس با اشاره به اين‌که برنامه ريزان نيروي دريايي آمريکا در آينده با نيروهاي موشکي بزرگي مواجه مي‌شوند که قادرند سامانه‌هاي دفاع موشکي را در هم شکنند، به توانايي ايران مي‌پردازد و با ذکر تحليلي از انديشکده «مرکز راهبردي و تحليل بودجه» نوشت: ايران قادر است موشک‌هاي کروز ضد کشتي خود را از پايگاه‌هاي استتار شده و مستحکم در امتداد خط ساحلي و جزايرش حدفاصل تنگه هرمز آماده شليک کند و در عين حال با موضع‌گيري موشکي فريبنده، ضد حمله‌هاي آمريکا را با مشکل مواجهه سازد.

در ادامه اين مطلب آمده است: صد‌ها موشک ضد کشتي کروز ايران در تنگه هرمز مستقر شده و منتظر دريافت داده‌ها از رادارهاي ساحلي، پهپاد‌ها، کشتي‌ها، و زيردريايي‌ها هستند. گلوله‌باران‌ها و حملات چند لايه، موشک‌هاي ضد کشتي را قادر مي‌سازد تا سامانه‌هاي دفاعي آمريکا را مغلوب سازد، همچنين شليک‌هاي پي در پي موشک‌هاي ضد کشتي کروز با قابليت پايين‌تر نيز از توان دفاعي آمريکا کاسته و مسير را براي حمله با موشک‌هاي پيشرفته‌تر هموار مي‌سازد.

در پايان اين يادداشت عنوان شده است که اگر آمريکايي فکري به حال اين نقطه ضعف نکرده و برد جنگنده‌هاي مستقر روي ناوها را افزايش ندهد، جنگ بعدي براي واشنگتن از منظر خسارات، تاريخي خواهد بود.

انتهاي پيام/ق

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن