ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 400270
"خودسوزي"؛ آخرين اخطار تالاب خانميرزا
تاریخ انتشار : 1396/10/02 10:42:08
نمایش : 369
تالاب خانميرزا در استان چهارمحال و بختياري براي دومين بار دچار خودسوزي شده که اين حادثه جان مردم روستاي سرتنگ دينار عالي را نيز تهديد مي‌کند.

 
 

به گزارش خبرنگار زنگ خبر، به نقل از خبرگزاري تسنيم از چند روز گذشته پديده خودسوزي تالاب خانميرزا در رسانه‌ها منتشر شده که براساس گزارشات مردمي خودسوزي تالاب از يک ماه گذشته آغاز شده اما چون مردم اطلاعي از اين موضوع نداشته‌اند توجهي به اين مسئله نداشته‌اند تا اينکه تداوم بوي بد گازهاي منتشر شده ناشي از خودسوزي تالاب سبب آزار آنها مي‌شود که در نتيجه اين مسئله را به اطلاع دستگاه‌هاي مرتبط مي‌رسانند.

براي بررسي علت اين پديده موضوع از طريق منابع طبيعي استان پيگيري شد.

پديده خودسوزي تالاب تحت شرايط حاد و خاص اقليمي است

علي محمدي‌مقدم، مديرکل منابع طبيعي استان چهارمحال و بختياري در گفت‌وگو با تسنيم اظهار داشت: پديده خودسوزي تالاب خانميرزا يکي از نادرترين پديده‌هاي زيست محيطي است که تحت شرايط حاد و خاص اقليمي اتفاق مي‌افتد.

وي افزود: تاکنون اين پديده در 2 تالاب پريشان استان فارس و تالاب خانميرزا در سال 91 رخ داده بود که بارش برف و باران آن را خاموش کرد، در نتيجه به اين پديده چندان توجهي نشد، نه رسانه‌اي شد و راهکاري نيز براي آن ارائه نشد.

مديرکل منابع طبيعي استان چهارمحال و بختياري با اشاره به وضعيت تالاب در گذشته بيان کرد: تالاب خانميرزا داراي اکوسيستم فعال و پوياي زيست‌محيطي بوده که در دهه 60 به علت توسعه کشاورزي و افزايش توليد کانال‌هاي زهکشي ايجاد که زمينه خشکي تالاب را فراهم کرد، با ادامه روند توسعه کشاورزي در اين بخش هزار حلقه چاه کشاورزي نيز حفر شد.

محمدي‌مقدم خاطرنشان کرد: شرايط به گونه‌اي پيش رفت که اين دشت که روزي نگين سبز بختياري بود به ليل برداشت‌هاي بي‌رويه از سفره‌هاي زيرزميني آن تبديل به بحراني‌ترين دشت کشور شده است.

فرونشست زمين در دست خانميرزا به 76 سانتي‌متر رسيد

وي تصريح کرد: اين دشت داراي فرونشست 76 سانتي‌متر است که فرونشست 4 ميلي‌متر در جهان پيش‌روي به سمت بحراني شدن تلقي مي‌شود، افت شديد سفره‌هاي زيرزميني به ميزان 25 متر و سومين ويژگي دشت که بسيار نادر است و نشان از پيامدهاي ناگوار براي استان است، پديده خودسوزي زيرسطحي يا درون زميني است.

مديرکل منابع طبيعي استان چهارمحال و بختياري ادامه داد: اين پديده با آتش‌سوزي سال‌هاي گذشته در تالاب گندمان يا دهنوي سفيددشت متفاوت است. آتش‌سوزي در اين مناطق به علت عوامل انساني اتفاق افتاد که پس از 3 تا 4 روز آتش به زير زمين سرايت کرد.

محمدي‌مقدم با بيان اينکه در دشت خانميرزا هيچ پديده آتش‌سوزي رخ نداده گفت: دشت خانميرزا محيط تالابي بوده که خاک آن بقاياي گياهان و مواد آلي است که در لايه‌هاي مختلف زير زمين تشکيل شده که اکنون بر اثر خشکسالي‌هاي شديد و پياپي گازهاي متان و مونوکسيد کربن که حالت ذغال سنگ نيمه‌سوز دارند، توليد شده و با افزايش درجه حرارت در سال جاري و افزايش گرما دشت دچار پديده خودسوزي شده است.

تذکر پديده خودسوزي تالاب خانميرزا به "معصومه ابتکار"

وي با بيان اينکه 2 راهکار کوتاه‌مدت و بلندمدت براي رفع اين مشکل پيشنهاد مي‌شود، خاطرنشان کرد: چشمه‌اي در بالادست اين منطقه در نزديکي روستاي کرتکل و سيني است که با هدايت آب چشمه که اکنون کشاورزان به آن نيازي ندارند، به لايه‌هاي زيرين دشت مي‌توان آتش را خاموش کرد، همچنين مديريت بحران و شهرداري آلوني و لردگان مي‌توانند تانکرهاي سيار آب به منطقه بفرستند.

مديرکل منابع طبيعي استان چهارمحال و بختياري تصريح کرد: راهکار بلندمدت که در گذشته نيز به خانم ابتکار «در زمانيکه رئيس سازمان حفاظت از محيط زيست بودند» در سفر به استان پيشنهاد داده شد اجراي طرح نکاشت براي يک تا 2 فصل زراعي در دشت و پرداخت يارانه کشاورزان است تا از اين طريق چاه‌هاي کشاورزي خاموش و سطح آب‌هاي زيرزميني دشت افزايش يابد.

محمدي‌مقدم ادامه داد: همچنين اين منطقه نيازمند توجه به موضوع آبخيزداري و آبخوان‌داري هستند که با پر کردن کانال و ايجاد بندهاي خاکي و سنگي بارش‌ها به سمت دشت هدايت شوند.

وقوع بحران اجتماعي در روستاي سرتنگ دينار عالي

وي با اشاره به خطر بزرگ در کمين مردم روستاي سرتنگ دينار عالي گفت: اين دشت در نزديکي روستاي سرتنگ دينار عالي است ممکن است گازهاي زيرزميني به زير خانه‌ها نشت کند و در يک شب سبب خفگي جمع زيادي از مردم روستا شوند، يا اينکه آتش به خانه‌هاي اهالي روستا نيز سرايت کند و در آن زمان يک بحران اجتماعي اتفاق مي‌افتد.

مديرکل منابع طبيعي استان چهارمحال و بختياري افزود: اين پديده نيازمند انجام کارشناسي دقيق است چون اطلاعات خيلي دقيقي از اين نوع آتش‌سوزي در دست نيست. اينکه آتش در چه عمقي از زمين اتفاق افتاده است و تشخيص ميزان دقيق آن بايد توسط کارشناسان مشخص شود.

براي مشخص شدن ساير زواياي پديده مصاحبه‌اي هومان خاکپور، فعال زيست محيطي انجام شد.

تالاب خانميرزا و پريشان قرباني توسعه کشاورزي هستند

هومان خاکپور، فعال زيست محيطي نيز در گفت‌وگو با تسنيم اظهار داشت: خودسوزي تالاب يکي از نادرترين انواع آتش‌سوزي است که برخلاف عمده آتش‌سوزي‌هايي که در عرصه‌هاي طبيعي رخ مي‌دهد و عامل آن عموماً انساني است خوسوزي تالاب‌ها جزء آتش‌سوزي‌هايي است که انسان به صورت مستقيم در ايجاد آن دخالتي ندارد و يک واکنش محيطي نسبت به شرايط است.

وي افزود: خودسوزي تالاب‌ها با آتش‌سوزي متفاوت است، در خودسوزي آتش از پايين به بالا است و در سطح زمين چيزي مشاهده نمي‌شود. فرونشست زمين، ايجاد حفره‌هايي در زمين، خروج گاز بدبو و بخارمانند که در اويل صبح و هنگام غروب بهتر ديده مي‌شود و حرارت بالايي که از حفره‌ها خارج مي‌شود از جمله علامت‌هاي خودسوزي تالاب است.

اين فعال زيست محيطي با اشاره به نادر بودن اين پديده بيان کرد: در سال 90 تالاب پريشان و سال 91 نيز تالاب خانميرزا دچار خودسوزي شدند و جالب اين است که هر 2 تالاب داراي شرايط يکسان و قرباني توسعه کشاورزي هستند.

خاکپور خاطرنشان کرد: هيچ رودخانه‌اي به سمت اين 2 تالاب جاري نمي‌شود که علت خشکسالي آنها سدسازي و يا انتقال آب نيست بلکه آب آنها از طريق چشمه‌هاي اطراف و حوزه آبخيز تأمين مي‌شود.

وي با اشاره به ارزش زيست محيطي تالاب‌ها در مقايسه با جنگل‌ها گفت: ارزش کارکردهاي زيست محيطي جنگل‌ها 10 برابر اکوسيستم‌هاي مرتعي و زراعي و تالاب‌ها 20 برابر جنگل‌ها کارکرد اکوسيستمي دارند.

اين فعال زيست محيطي با اشاره به بخشي از فوايد تالاب‌ها ادامه داد: يک تالاب 100 هکتاري مي‌تواند فاضلاب يک جمعيت 100 هزار نفري را تصفيه کند، تالاب‌ها فيلترهاي طبيعي و آب‌هاي آلوده را تصفيه مي‌کنند، اختلاف دماي شب و روز را کاهش و از سرمازدگي محصولات کشاورزي جلوگيري مي‌کنند.

خودسوزي آخرين اخطار يک اکوسيستم زنده است

خاکپور با بيان اينکه خودسوزي آخرين اخطار يک اکوسيستم زنده است، بيان کرد: تالاب در آستانه تحمل قرار گرفته و ممکن است پس از آن احياي دشت غيرممکن شود.

وي با اشاره به اهميت مديريت مصرف آب تصريح کرد: در 2 دهه گذشته با توسعه اراضي کشاورزي درآمد مردم افزايش يافت اما چون توسعه پايداري نبود در همان مرحله متوقف شد.

اين فعال زيست محيطي ادامه داد: در طرح مطالعاتي خانميرزا قرار است 12 هکتار به اراضي کشاورزي اين منطقه اضافه شود و وسعت اراضي کشاورزي به 24 هزار هکتار برسد و براساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده روش‌هاي آبياري اين اراضي با استفاده از روش‌هاي نوين است اما تجربه نشان داده که همواره اين طرح‌ها با استفاده از روش‌هاي سنتي اجرا مي‌شوند.

خاکپور با اشاره به طرح انتقال آب به اين منطقه گفت: آب انتقالي براي همان 12 هزار هکتار نيز کافي نيست. طرح قرار است به بهانه تعادل‌بخشي در منطقه اجرا شود اما تنها 5 درصد از آن به اين هدف اختصاص مي‌يابد و مابقي صرف توسعه کشاورزي مي‌شود.

ميانگين مصرف آب‌هاي زيرزميني در جهان 20 درصد که در کشور ما 80 درصد از آب‌هاي زيرزميني مصرف شده است. با وجود کاهش شديد آب‌هاي زيرزميني برنج نيز کشت مي‌شود.

پديده خودسوزي تالاب خانميرزا تنها نمونه‌اي از مصرف بيش از حد آب‌هاي زيرزميني در کشور است.

گزارش از سپيده شفيعي‌نژاد

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن