ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 400293
روحاني با تاکيد بر حل مشکلات کشور با کمک دولت و مردم:
کسي که ملت ايران را تروريست مي‌نامد حق دلسوزي براي مردم ما ندارد/ برخي کشورهاي عرب که با مردم ايران ميانه خوبي نداشتند، پايکوبي مي‌کنند/ نقد با تخريب اموال عمومي متفاوت است
تاریخ انتشار : 1396/10/11 09:55:36
نمایش : 245
رئيس جمهور با تشريح توطئه‌هاي بدخواهان عليه ايران اسلامي، تصريح کرد: ملت ايران همواره به خوبي شرايط حساس کشور، منطقه و جهان را درک کرده و بر مبناي مصالح ملي خود تصميم مي‌گيرد.
به گزارش زنگ خبر به نقل از خبرگزاري فارس، حسن روحاني عصر يکشنبه در جلسه هيات دولت ضمن تبريک ايام ميلاد حضرت عيسي مسيح(ع) و آغاز سال نو ميلادي، ابراز اميدواري کرد اين ايام براي همه مسيحيان جهان، مسلمانان و ملت ايران مبارک باشد.

روحاني در ادامه با اشاره به اينکه در روزهاي اخير شاهد اعتراض ها در برخي نقاط کشور عزيزمان بوده ايم، گفت: اين نکته بايد براي همه روشن باشد که ما ملت آزادي هستيم و طبق قانون اساسي و حقوق شهروندي، مردم در بيان انتقادات و حتي اعتراض‌شان کاملاً آزاد هستند؛ اما در عين حال بايد توجه کنيم که نحوه انتقاد و اعتراض بايد به گونه‌اي باشد که پايان آن منتهي به بهتر شدن شرايط کشور و زندگي مردم شود.

رييس جمهور تاکيد کرد: حل برخي از اين‌ مسايل آسان نبوده و زمان‌بر است و دولت و ملت بايد براي حل اين مشکلات دست به دست بدهند.

رئيس جمهور با بيان اينکه ريشه برخي از مشکلات اقتصادي مردم به سال‌‌هاي قبل برمي‌گردد و برخي‌ ديگر هم به همين ايام مربوط مي شود، گفت: دولت و ملت بايد دست هم را گرفته و يکديگر را ياري کنند؛ اما نقد مردم فقط به اقتصاد نيست، مردم راجع به فساد و شفافيت حرف دارند و مي گويند مسايل بايد شفاف باشد.

روحاني با اشاره به اينکه مردم مي‌خواهند در بخش قانون‌گذاري، اجرايي، قضايي و ديگر بخش‌هاي کشور، مسايل به وضوح براي آنها تبيين شود تا بتوانند قضاوت دقيقي داشته باشند، خاطرنشان کرد: اينکه در رسانه همه نقدهاي مردم را به دستگاه اجرايي برگردانيم، بي‌دقتي است.

رييس جمهور همچنين افزود: مردم نسبت به اينکه بايد با فساد  مبارزه جدي‌تر شود و  اينکه برخي چرا مسايل به خوبي براي آنان تبيين نمي‌شود، نقد دارند.

روحاني اظهار داشت: انتقاد در همه امور کشور حق مردم است و ما معتقديم حکومت و کشور متعلق به مردم است و مردم بايد آنچه مي‌خواهند را به خوبي بيان کنند.

رييس جمهور با تاکيد بر اينکه نقد با خشونت و تخريب اموال عمومي کاملاً متفاوت است، گفت: در عين حالي که از نقد استقبال مي‌کنيم و دستگاه‌هاي مسئول کشور بايد زمينه را براي انتقاد و اعتراض قانوني مردم، حتي راهپيمايي و اجتماع قانونمند آنها فراهم کنند و اين حق مردم است؛ اما در عين حال نبايد بگذاريم فضايي ايجاد شود که در آن فضا دوستداران انقلاب و مردم نگراني براي زندگي‌ و امنيت‌شان، ايجاد شود.

روحاني با بيان اينکه شيوه صحيح  و انتخابي براي بيان نقد بايد يک شيوه کاملاً منطقي، دقيق و قانوني بوده و در نهايت منجر به اصلاح شود، اظهار داشت: اگر شيوه‌اي براي بيان نقد انتخاب شود که بواسطه آن مردم در زندگي، کسب و کار، رفت و آمد و سرمايه گذاري، دچار ترديد و نگراني شوند و دشمنان ما دست‌افشاني و پايکوبي کنند، حتما شيوه اي غلط است.

رييس جمهور با اشاره به ابراز شادماني دشمنان انقلاب، گفت: اين آقايي که امروز در آمريکا مي‌خواهد با مردم ما همدردي کند، يادش رفته که چند ماه پيش ملت ايران را تروريست ناميد؛ اين آدمي که سر تا پايش عليه ملت ايران است؛ حق ندارد براي مردم ايران دلسوزي کند.

روحاني با بيان اينکه اين روزها برخي از کشورهاي عرب منطقه که هيچ‌وقت با مردم ايران  ميانه خوبي نداشتند، پايکوبي مي‌کنند، تصريح کرد: بايد توجه کنيم که آيا اين شيوه اعتراض، شيوه‌اي دقيق و به نفع مردم است يا به نفع ديگران!؟

رييس جمهور امنيت ملي، آرامش و انسجام ملي، وحدت و برادري در ايران را بزرگترين سرمايه‌ در منطقه دانست و تاکيد کرد: در کشور ما همه اقوام و مذاهب برادرانه با هم زندگي مي کنند و مردم در انتخابات نشان دادند که چگونه نسبت به منافع ملي و آينده کشور خودشان حساسيت دارند.

روحاني با اشاره به اينکه اگر مردم در انتخابات آمدند و اکثريت مردم راهي را انتخاب کردند، ما نيز در مقام عمل بايد آن راهي که اکثريت خواسته را شروع کرده و ادامه دهيم، افزود: توقعات و مطالبات مردم، توقعات و مطالبات درستي است، اما اگر شيوه‌اي انتخاب کرديم که در بيان مطالبات به حق‌مان، افرادي داخل شدند و سخناني ناصحيح، غلط، ناروا، مشکل‌آفرين، دشمن شاد کن و مردم‌نگران کن مطرح کردند، قابل قبول نيست و همه بايد به اين نکته توجه کنيم.

رييس جمهور ادامه داد: اين دولت هر آنچه که در حقوق شهروندي و در انتخابات به مردم وعده داده، پاي پيمان خودش ايستاده و مي‌خواهد در اين کشور، جوان‌‌ها، دانشگاه‌ها و زنان و مردان و روستائيان با نشاط باشند و همه تلاش خود را براي حل مشکلات مردم بکار برده است؛ البته معني‌‌اش اين نيست که مشکلات مردم حل شده و مردم امروز مشکل ندارند، اما همه شاخص‌هاي اجتماعي و اقتصادي نشان مي‌دهد که وضع کشور ما نسبت به 4 سال پيش چند قدم روبه جلو رفته است.

روحاني اظهار داشت: امروز وضعيت و شرايط ما نسبت به موضوعاتي همانند بهداشت و درمان، آرامش اقتصادي، وضعيت روستاها و کمک به قشرهاي بسيار ضعيف ، نسبت به گذشته بهبود يافته و در مسأله تحريم و حقوق ملي و تأثيرگذاري ايران در ثبات و امنيت منطقه شرايط ما متفاوت شده است اما معني‌ آن اين نيست که همه مشکلات مردم حل شده است.

رييس جمهور با اشاره به ضرورت تلاش بيشتر دولت براي اشتغال، گفت: طبيعي است اگر وضعيت اشتغال براي 2 خانواده در ميان 4 خانواده درست شده باشد، آن 2 خانواده ديگر که هنوز اشتغال فرزندشان درست نشده، اين احساس رضايت را ندارند.

روحاني افزود: درست است که قدم‌هايي برداشته شده، اما کاهش قدرت خريد مردم از 5 - 6 سال پيش هنوز به طور کامل جبران نشده است؛ مردم مشکلاتي دارند و اين مشکلات بايد حل شود.

رييس جمهور با بيان اينکه من از جوانان و مردم ايران و از همه خانواده‌ها درخواست مي‌کنم روي راه حل مسايل بيشتر دقت کنيم، گفت:  ما در کشور مشکل هوا، ريزگرد، آب، اشتغال و مشکلات اقتصادي، اجتماعي و سياسي گوناگون داريم؛ بايد با فساد مبارزه کنيم و همه مردم بتوانند روي اعمال ما نظارت کنند. اين مسايل وجود دارد و بايد حل و فصل شود. اما چه راهي را بايد انتخاب کنيم؟

وي با بيان اينکه مردم در زمينه مسايل اقتصادي و اجتماعي مشکلاتي دارند، خاطرنشان کرد: امسال در فصل پاييز با يک خشکسالي مواجه بوديم که باعث شد نسبت به متوسط ده سال گذشته حدود 55 درصد کاهش بارندگي داشته باشيم و از سويي با مشکلات ديگري از قبيل سيل يا زلزله مواجه بوديم و مردم با ريزگردها و هواي بد دست و پنجه نرم مي‌کنند.

روحاني با تاکيد بر اينکه بايد همديگر را ياري و کمک کرده و همه اقشار و جناح‌ها احساس کنند که صدا و سيماي ملي ما متعلق به خودشان است، اظهار داشت: بايد همه احساس کنند در اين رسانه ملي حضور دارند و بتوانند نظرات‌شان را بيان کنند. مردم بايد احساس کنند که در رسانه‌ها مي‌توانند حرف‌هايشان را بيان کنند.

وي تاکيد کرد: اما در عين حال دولت گروهي را که بخواهند اموال عمومي را تخريب کنند يا نظم اجتماعي را بهم بزنند و يا در جامعه اغتشاشي ايجاد کنند، حتماً‌ تحمل نخواهد کرد.

رييس جمهور با بيان اينکه نقد با زبان صريح گفته شود اما بايد توجه داشت که مردم نيز آرامش و امنيت مي‌خواهند، خاطرنشان کرد: مردم ما شرايطي مي خواهند که بهتر بتوانند سرمايه‌گذاري کنند. آيا اگر در جامعه ناآرامي داشته باشيم، اشتغال ما بيشتر شده و وضعيت اقتصادي مردم بهتر مي‌شود؟

روحاني افزود: امروز دولت آمريکا که در داخل اين کشور با مشکلات فراواني روبرو است، موجب شده مردم آمريکا نسبت به شرايط سياسي و اجتماعي شان در اين کشور نگران باشند.

روحاني با بيان اينکه رييس جمهور آمريکا از روز اولي که به کاخ سفيد آمده عليه ملت ايران اقدام کرده و  براي رفت و آمد به آمريکا، ارائه ويزا و مسايل مالي و بانکي مردم هر روز مشکل درست مي‌کند، گفت: کسي که روزانه و  به طور مداوم عليه ملت ايران تلاش مي‌کند، نمي‌تواند دلسوز ملت ايران باشد؛ همچنين آن يکي دو کشور عرب منطقه نيز که در طول اين چند سال عليه ملت ايران تلاش کردند هم نمي‌توانند براي ملت ايران دلسوزي بکنند.

رييس جمهور ادامه داد: از همه مقامات امنيتي و نيروهاي انتظامي که رفتارشان با مردم، رفتار خشونت‌آميزي نبوده و شکيبايي خودشان را حفظ کرده اند تشکر مي کنم.

رييس جمهور خطاب به وزرا، معاونين و همه مسئولين بخش هاي اجرايي کشور گفت: بايد به طور روزانه با مردم مشکلات را در ميان بگذاريد، و اگر مسأله‌اي پيش مي‌آيد، مردم بايد بدانند؛ اگر آنفلوانزا مي‌آيد و مشکلاتي را  براي طيور ايجاد مي‌کند، همان‌ لحظه اول مردم بايد مطلع شوند؛ نه يک هفته بعد از بازار و آثار آن بفهمند؛ اگر جنسي در کشور ما به اندازه کافي نيست و بايد واردات انجام بگيرد، قبل از آنکه بازار احساس کمبود کند، مسئول مربوطه بايد احساس کند و آن کمبود را جبران کند؛ اگر مشکلي در مؤسسات اعتباري غيرقانوني وجود دارد، قبل از هر کس رييس بانک مرکزي بايد براي مردم توضيح دهد و اگر با تلاش فراوان اقدام مثبتي انجام داديم بايد براي مردم تبيين شود؛ اگر مشکل زيست محيطي داريم بايد براي مردم توضيح دهيم. ما بايد با مردم حرف بزنيم و صحبت کنيم. هيچ مسئولي نمي‌تواند بدون ارتباط و استمداد و توضيح با مردم در کار خودش موفق باشد.

روحاني اظهار داشت: آنچه امروز از جوانان و مردم عزيزمان مي خواهم اينست که در اين شرايط حساس منطقه و کشور بايد هوشياري‌مان بيشتر باشد.

رييس جمهور با اشاره به اينکه در هفته‌هاي گذشته گروه‌ها و اقشاري از مردم که مشکلاتي داشتند، نظرشان را گفتند، افزود: مشکلات و مسايلي که مربوط به جمع و قشري از کشور است، بايد در چارچوب قانوني تبيين شود، اما انتخاب شيوه‌هاي ديگر مي‌تواند براي کشور، امنيت و آينده ما خطرناک باشد و من مطمئنم که مردم شيوه قانوني و منطق را مي‌پسندند.

روحاني با اشاره به اينکه نبايد اجازه دهيم شرايطي در کشور بوجود بيايد که در اين فضا دشمن سوء استفاده کرده و برخي از افراد حرکات و اقدامات احساسي انجام دهند، گفت: راه رسيدن به چنين هدفي، کمک، حضور، بيان مردم و توجه به آينده و نتايج است؛ ترديد ندارم دولت ما به عنوان منتخب مردم و ملت ما به عنوان ولي‌نعمت ما ، در کنار هم به راحتي مي‌توانيم بسياري از مشکلات را حل و فصل کنيم و براي برطرف شدن برخي از مشکلاتي که زمان‌بر است، شکيبايي کنيم.

رييس جمهور با اشاره به اينکه همه بايد تلاش کنيم تا به مردم در مقام عمل نشان دهيم که فضاي نقد، انتقاد، اعتراض در چارچوب قانون، کاملاً آزاد است، اما فضاي تخريب و اغتشاش حتماً فضايي نيست که مردم ما آن را تحمل کنند، ابراز اميدواري کرد که شاهد تلاش جمعي براي دستيابي به ايراني بهتر در پيش‌رو باشيم و بتوانيم مشکلات‌مان را با ياري همديگر حل و فصل کنيم.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن