ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 400299
نقش اخبار جعلي در گسترش اغتشاشات خياباني ايران + عکس
تاریخ انتشار : 1396/10/13 09:14:59
نمایش : 435
انتشار اخبار جعلي توسط کانال‌هاي مختلف تلگرامي به‌ويژه کانال آمدنيوز، در به انحراف کشاندن تجمعات مسالمت‌آميز با شعارهاي اقتصادي به اغتشاشات خياباني، نقش موثري داشته است.
تجمعات خياباني مسالمت‌آميز با شعارهاي اقتصادي خيلي پايدار نماند و با ورود و سازماندهي ادمين‌هاي کانال‌هاي مختلف تلگرامي به‌ويژه کانال آمدنيوز که اکنون با نام ديگري مشغول به فعاليت است، اين تجمعات به انحراف کشيده شد و تبديل به اغتشاش خياباني گرديد؛ آشوبي که چندين کشته در شهرهاي مختلف برجاي گذاشت. يکي از روش‌هايي که آمدنيوز مردم را به تظاهرات و ايجاد اغتشاش دعوت مي‌کرد، استفاده از «اخبار دروغ» يا «اخبار جعلي يا فيک‌نيوز» (fake news) است که خيلي سريع هم بين کاربران دست به دست مي‌گردد. موارد زير بخشي از اخبار جعلي است که اين کانال درباره ناآرامي‌هاي اخير براي کاربران منتشر کرده است:

۱. تصاوير جعلي و قديمي با عنوان اغتشاشات اخير منتشر شده است.

تصوير زير مربوط به سال ۲۰۱۱ ميلادي است.

تصوير زير مربوط به سال ۲۰۱۵ ميلادي است.

 

۲. يک فيلم را به عنوان اعتراضات چند شهر معرفي کرده است.

 

۳. سواستفاده از عدم اطلاعات نظامي کاربران.

آمد نيوز با انتشار يک فيلم ادعا کرد يک کاروان‌ زرهي در حال اعزام به مشهد براي سرکوب تظاهرات است! اما آنچه در اين فيلم ديده مي‌شود، اجزاي سامانه دفاع هوايي اس ۳۰۰ است.

 

۴. خبر کذب جهت جو دادن و القاي بحران با تصوير اشتباهي.

 

استفاده از تصاوير اغتشاشات سال  در ۸۸ تصوير پايين.

 

 

قالب کردن عکس کشته‌هاي مصر به‌عنوان تظاهرکنندگان اهوازي

 

به غير از اخبار جعلي آمدنيوز، افراد يا رسانه‌هاي ديگر نيز اقدام به انتشار خبر جعلي کرده‌اند:

فردي در توئيتر ويديوي تظاهرات ۳۰۰هزارنفري ‎بحرين را به‌عنوان ‎تظاهرات ايران منتشر کرده و اين خبر دروغ بيش از ۱.۱ ميليون بازديد داشته است.

 

شبکه «من و تو» نيز در يک ويدئوي خبري اعلام کرد که شهر ايذه سقوط کرده است و سپس سپاه توانست از طريق دريا اين شهر را آزاد کند؛ در واقع اين شهر هيچوقت سقوط نکرده و همچنين ايذه هيچ راهي به دريا ندارد و پيرامون آن همه کوه است!

 

مصاديق بالا فقط بخشي از اخبار جعلي يا فيک‌نيوز بودند که توسط کانال‌هاي مختلف به‌ويژه آمدنيوز جهت اثرگذاري بر روي کاربران منتشر شده است؛ حتي اگر رسانه‌هاي رسمي اين‌گونه اخبار را منتشر نکنند، اما اين نکته را نمي‌توان ناديده گرفت که نسل جديد ابزارهاي ارتباطي با فراگير شدن ميان اکثر مردم جامعه توانسته تا اندازه‌ قابل توجهي جايگزين منابع اطلاع‌رساني رسمي شود. در واقع اخبار ابزارهاي ارتباطي نظير تلگرام، توييتر و اينستاگرام از ضريب نفوذ بالايي در ميان مخاطبان برخوردار شده که اين امر نيازمند برخورد احتياط‌آميز بيشتر مخاطبان با اخبار اين ابزارهاي ارتباطي جديد است.

موضوع اخبار جعلي فقط مربوط به ايران نيست و اکثر کشورهاي جهان با اين مسئله درگير هستند، و به‌طور عموم در زماني که يک اتفاق مهم به وقوع پيوسته يا در حال انجام است، حجم زيادي از اخبار جعلي بنا بر اهداف سياسي گروه‌ها و احزاب در شبکه‌هاي اجتماعي روانه مي‌شود تا بتواند مديريت ذهن و جهت‌دهي افکار عمومي را رقم بزند. آمدنيوز مورد مطالعاتي بسيار خوبي به عنوان بنگاه خبرپراکني اخبار جعلي به حساب مي‌آيد.
.
سرويس جنگ نرم مشرق-

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن