ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 400300
چطور با کبدتان در مي‌افتيد؟
تاریخ انتشار : 1396/10/13 09:24:52
نمایش : 308
جان شما به اين عضو از بدن‌تان بسته است؛ کبد، مسئوليت پاک‌سازي بدن و دفع سموم را برعهده دارد و حدود 500 عملکرد حياتي را در بدن‌تان انجام مي‌دهد.
با اين وجود، بعيد نيست که شما هم مثل بسياري از آدم‌هاي ديگر، نادانسته و ناخواسته با کبدتان دربيفتيد و اين عضو حياتي را هر روز ضعيف‌تر کنيد.

کم آب مي‌خوريد؟
اگر به اندازه کافي آب نخوريد يا اينکه در فضايي گرم، مشغول به کار باشيد و آب زيادي از بدن‌تان خارج شود، احتمالا کارکرد کبدتان دچار اختلال مي‌شود. مصرف ميزان کافي ميوه و سبزيجات، خوردن غذاهاي مايع مثل سوپ، کم‌کردن مصرف کافئين و افزايش ميزان آبي که مي‌نوشيد، مي‌تواند به حفظ سلامت کبدتان کمک کند.

سيگار مي‌کشيد؟
سيگاري که دود مي‌کنيد، تنها به ريه‌هاي‌تان آسيب نمي‌زند. کبد شما، يکي ديگر از قسمت‌هايي است که به واسطه سيگارکشيدن، هر روز ضعيف‌تر و کم‌جان‌تر از قبل مي‌شود.

اضافه‌وزن داريد؟
چربي‌هاي انباشته در بدن‌تان، با غذاهاي چربي که مي‌خوريد، همدست مي‌شوند و کبدتان را بيمار مي‌کنند. اگر به کبد چرب مبتلا شده‌ايد و بي‌توجه همچنان به خوردن سيب‌زميني سرخ‌کرده و خورشت‌هاي چرب ادامه مي‌دهيد، بايد بدانيد که عمرتان هر روز کوتاه‌تر مي‌شود.

هر روز سيب‌زميني مي‌خوريد؟
شايد فکر کنيد که به‌خاطر مصرف شيريني و شکلات، کبدتان در امان است، اما اگر در رژيم غذايي‌تان، سهم کربوهيدرات‌هاي ساده بالا باشد، احتمالا به اختلالات کبدي هم دچار مي‌شويد.
اين مواد، خيلي‌زود در بدن‌تان تبديل به قند مي‌شوند و در درازمدت، زمينه را براي دچارشدن به بيماري‌هاي کبدي فراهم مي‌کنند.

استرس داريد؟
سوزش سر دل، بيماري‌هاي گوارشي و سردردهاي مزمن، تنها مشکلاتي نيستند که به‌خاطر درگيري هر روزه با اضطراب، سراغ افراد مي‌روند.
اگر استرس، جزئي از زندگي‌تان شده باشد، احتمالا کبدتان هم با اختلالاتي در کارکرد روبه‌رو مي‌شود. محققان مي‌گويند روان سالم و زندگي آرام، تنها احساس خوشبختي بيشتري را به شما هديه نمي‌کند، بلکه به حفظ سلامت تک‌تک اندام‌هاي بدن‌تان هم کمک مي‌کند.

خانه‌تان عطاري است؟
گياهان دارويي، گاهي بيشتر از هر داروي شيميايي به بدن خدمت مي‌کنند، اما اگر بدون مشورت با متخصصان، مدام يکي از اين گياهان را دم مي‌کنيد و ديگري را درون غذاي‌تان مي‌ريزيد، احتمالا زمينه را براي واردشدن آسيب‌هايي به جسم‌تان فراهم مي‌کنيد.
متخصصان مي‌گويند نبايد هيچ‌وقت گياهان دارويي را بدون مشورت با متخصصان اين حوزه مصرف کنيد؛ چراکه نه تنها با مصرف نادرست و افراطي برخي گياهان،احتمال بيمارشدن کبدتان را بالا مي‌بريد، بلکه زمينه را براي دچارشدن به بسياري ديگر از مشکلات جسمي نيز فراهم مي‌کنيد.

سلامت نيوز: چطور با کبدتان در مي‌افتيد؟
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن