ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 400311
چرا معتقديم شبکه ملي اطلاعات محقق نشده است!
تاریخ انتشار : 1396/10/18 10:14:07
نمایش : 288
شايسته است وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات به‌جاي مقصرنمايي نهادهاي حافظ امنيت کشور تکليف خود را در برابر بودن يا نبودن شبکه ملي اطلاعات مشخص کند. 

به گزارش زنگ خبر به نقل از تسنيم، به‌جرئت مي‌توان گفت «شبکه‌ي ملي اطلاعات» پروژه‌اي است که در بازه‌ي 10ساله‌ي گذشته، يعني از دولت دهم تا دولت کنوني، بارها و بارها افتتاح شده و مورد بهره‌برداري قرار گرفته است! پروژه‌اي که قرار بود حريم‌ ديجيتال ايران اسلامي را مشخص نموده و در برابر دست‌اندازي‌هاي بيگانگان از حيثيت نظام دفاع کند. اما اتفاقات چند روز گذشته و مواردي که در ادامه ذکر خواهد شد، مؤيد اين نکته است که اين شبکه با آنچه که بايد فاصله‌ي اساسي دارد، از اين رو، شايسته است که وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات به‌جاي مقصرنمايي نهادهاي حافظ امنيت کشور به سؤالات زير پاسخ داده و تکليف خود را در برابر بودن يا نبودن شبکه ملي اطلاعات مشخص کند.

1 ــ علي‌رغم اينکه هرج‌ومرج و اغتشاش در نواحي محدودي از چند شهر شکل گرفته بود، ولي متأسفانه شاهد قطع سراسري اينترنت تلفن همراه در اين نقاط بوديم. به‌راستي اگر شبکه ملي اطلاعات با حداقل ويژگي‌هايش محقق شده بود نمي‌توانست محدوديت را صرفاً در ترافيک بين الملل و آن‌هم در نواحي دچار اغتشاش اعمال کند؟ ديگر سؤال اينکه آيا تصميم به اعمال محدوديت از شوراي امنيت کشور ناشي از ناتواني وزارت ارتباطات در ارائه‌ي گزينه‌هاي محدودتر و منطقي‌تر نبوده است؟!

2 ــ چگونه است که کليه‌ي کسب‌وکارهاي فضاي مجازي بر بستر دو شبکه‌ي اجتماعي محدودشده شکل گرفته‌اند؟! مگر نه اينکه قرار بود شبکه ملي اطلاعات به‌مثابه کشتزاري براي توسعه صنعت و اقتصاد کشور نقش‌آفريني کند، پس چرا کسب‌وکارهاي فضاي مجازي بر بسترهاي خارجي اعتماد و اتکا داشته‌اند و در آنجا شکل گرفته‌اند؟!

3 ــ وقتي وزارت ارتباطات به‌عنوان متولي شبکه ملي اطلاعات هيچ اقدام مشخصي در حمايت از نمونه‌هاي مشابه داخلي انجام نداده، چگونه انتظار داشته باشيم که کسب‌وکارها به‌سمت نمونه‌هاي خارجي نروند؟! اصولاً چه منفعتي براي کسب‌وکارهاي داخلي باقي مي‌ماند که در بستر بومي شکل بگيرند و هزينه‌هاي بسياري براي ميزباني در داخل بپردازند و با قطعي يا نوسان اينترنت، آن‌ها هم گرفتار اعوجاج و اختلال در درآمدهايشان بشوند؟

4 ــ آيا وزارت ارتباطات پاسخ مشخصي در قبال همزماني قطع ابتدايي‌ترين خدمات داخلي همچون بانکداري الکترونيک و دستگاه‌هاي کارت‌خوان موبايل با قطعي و اختلال در اينترنت‌کشور دارد؟ آيا اخلال در اين خدمات هم به‌دستور شوراهاي امنيتي بوده است يا اينکه شبکه‌اي که در تابستان از تکميل آن خبر داده بودند از حداقل‌هاي لازم براي ارائه‌ي سرويس‌هاي داخلي نيز برخوردار نيست؟! عجيب‌تر اينکه دامنه‌ي اختلال به برخي سامانه‌هاي خدماتي دولت هم رسيده بود.

5 ــ آيا از نظر وزير جوان توسعه‌ي کسب‌وکارها در فضاي محازي و ايجاد اشتغال به‌روي شبکه اينترنت و در پيام‌رسان‌هاي خارجي، که نه‌تنها حاضر به پذيرش قوانين ملي ما نيستند بلکه قوانين خودشان را نيز نقض مي‌کنند، درست است؟ آيا وزارت ارتباطات نبايد ضرر و زيان کسب‌وکارهايي را که با اعتماد به وجود شبکه ملي اطلاعات تشکيل شده بودند، جبران کند؟

6 ــ به‌راستي وقتي همه‌ي شواهد و قرائن از عدم وجود شبکه ملي اطلاعات سخن مي‌گويند، چه توجيهي براي افزايش بي‌رويه‌ي ظرفيت اينترنت کشور وجود دارد؟ و آيا جز اين است که نتيجه‌ي اين اقدام تنها و تنها تقويت بسترهاي خارجي و وابسته‌سازي اقتصاد مبتني بر فضاي مجازي به نرم‌افزارهاي غيربومي خواهد بود؟ آيا بدون شبکه ملي اطلاعات مي‌توان از امنيت سرمايه گذاري و اشتغال در فضاي مجازي صحبت کرد؟!

انتهاي پيام/*

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن