ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 400312
5نکته مهمي که بايد درباره انحراف ستون فقرات بدانيد
تاریخ انتشار : 1396/10/18 10:16:12
نمایش : 329
حتما توجه کرده‌ايد برخي افراد ناخودآگاه هميشه به يک طرف خم مي‌شوند. به طوري که يکي از شانه‌ها يا کتف‌هايشان بالاتر از ديگري قرار مي‌گيرد. چنين افرادي معمولا مبتلا به انحراف ستون فقرات يا اسکوليوز هستند .

 البته در بسياري از موارد، اسکوليوز خفيف توسط افراد عادي قابل تشخيص نيست. اما با افزايش شدت عارضه، قوس کمر محسوس‌تر شده و باعث بروز مشکلات متعددي خواهد شد. گاهي حتي با دقت مي‌توانيد نشانه‌هايي از انحراف ستون فقرات را در فرزندتان ببينيد . در صورتي که در خود يا کودک‌تان به عارضه اسکوليوز مشکوک هستيد، ضروري است براي جلوگيري از تشديد بيماري به يک متخصص طب فيزيکي مراجعه کنيد. بي‌شک مطالعه گفت‌وگوي ما با دکتر سيدمنصور رايگاني، متخصص طب فيزيکي و توانبخشي درباره انحراف ستون فقرات بسيار آگاهي بخش خواهد بود .

انحرافي ممنوع ولي ناخودآگاه !

انحراف ستون فقرات يا اسکوليوز عارضه‌اي است که طي آن، ستون مهره‌ها به يک طرف قوس پيدا مي‌کند. اين عارضه مي‌تواند هر بخشي از ستون فقرات را درگير کند، ولي اين عارضه بيشتر سينه و قسمت تحتاني کمر را درگير مي‌کند .

به بيان ديگر، اسکوليوز زماني بروز مي‌يابد که ستون فقرات از قسمت جانبي و طرفين انحراف يابد و قوس طبيعي ستون فقرات به يک طرف مايل شود .

اسکوليوز اگر در قسمت پاييني کمر باشد درد ايجاد مي‌کند، ولي در قسمت پشتي و بالايي با درد همراه نيست. اگر انحراف ستون فقرات زياد باشد به صورت برجستگي در پشت يا کمر قابل تشخيص است و در صورتي که خفيف باشد با عکسبرداري ساده قابل مشاهده خواهد بود.

چرا از راه راست منحرف شدي؟!

انحراف ستون فقرات در کودکان و نوجوانان به علل مختلف بروز مي‌کند،ولي دلايل اصلي آن معمولا ناشناخته است. اما در برخي موارد، کمبود مصرف لبنيات و دريافت ويتامين‌ها (D و کلسيم)، نرمي استخوان و عفونت‌ها ممکن است به بروز انحراف در ستون فقرات کودکان منجر شود. بي‌شک، مادران دقت کنند هر نوع بر آمدگي غير معمول در ناحيه پشت يا کمر و درد در ناحيه پشت تا کمر را در فرزندانشان مورد بررسي دقيق قرار دهند. با اين حال تصادفات، ضايعات مهره‌ها و آسيب‌ديدگي ستون فقرات مي‌تواند به بروز انحراف ستون فقرات منجر بشود. به بيان ديگر، برخي عوارض عصبي (فلج مغزي و ديستروفي عضلاني، ناهنجاري‌هاي مادرزادي، نامساوي بودن طول پاها و حالت نامناسب بدن، بويژه هنگام حمل کوله‌پشتي مي‌تواند به اسکوليوز منجر شود .

کمرهايي که استعداد انحراف دارند !

عوامل خطر عارضه اسکوليوز عبارتند از:

- انحراف ستون فقرات معمولا در طول جهش رشد فرد و قبل از رسيدن به سن بلوغ ظاهر مي‌شود.

- زنان براي ابتلا به اين عارضه بيشتر استعداد دارند.

- احتمال ايجاد اين عارضه در بستگان افراد مبتلا به اسکوليوز بيشتر است.

علائم و نشانه‌هاي اسکوليوز

- کمي سر به يک طرف خم مي‌شود.

- قفسه سينه متقارن نيست، دنده‌ها ممکن است در ارتفاع‌هاي نامساوي قرار داشته باشند.

- يک طرف باسن برجسته‌تر از طرف ديگر خواهد بود.

- لباس‌هاي فرد بخوبي روي بدن او نمي‌ايستند.

- يکي از شانه‌ها يا کتف‌ها بالاتر از ديگري قرار مي‌گيرد.

- فرد ممکن است به يک طرف خم شود.

- نامساوي بودن طول پاها

- برخي از انواع اسکوليوز مي‌توانند باعث ايجاد کمردرد شوند، ولي براي بيشتر افراد اسکوليوز دردناک نيست.

براي درمان انحراف ستون فقرات چه بايد کرد؟

روش‌هاي درماني متعددي براي رفع اسکوليوز وجود دارد که بستگي بشدت و درجه بيماري و سن فرد متفاوت است. اين روش‌هاي ساده از ورزش تا بستن کرست و بريس‌هاي مختلف خاص کمري متفاوت هستند. اما در صورتي که شدت انحراف و عوارض ناشي از آن بيشتر باشد به جراحي نياز خواهد بود .

البته بعد از جراحي نيز حتما بايد فيزيوتراپي و توانبخشي انجام شود. ناگفته نماند بسته به نوع جراحي و وسيله مورد استفاده در جراحي محدوديت‌هاي ناشي از آن متفاوت است .

متخصصان طب فيزيکي و توانبخشي مي‌توانند روش‌هاي درماني غيرتهاجمي اسکوليوز را براي کودکان و بزرگسالان ارائه کنند. تکنيک‌هاي متعددي در طب فيزيکي وجود دارند که مي‌توانند بخوبي اين عارضه و درد ناشي از آن را درمان کنند. از جمله اين تکنيک‌ها مي‌توان به درمان‌هاي دستي، ماساژ درماني، ورزش درماني و ... اشاره کرد.

اسکوليوز را حتما درمان کنيد

بيشتر بيماراني که به اسکوليوز مبتلا هستند خميدگي خفيفي در ستون فقرات خود دارند،در حالي که به عمل جراحي نيازي ندارند. در اين موارد، متخصص طب فيزيکي و توانبخشي جلسات درماني منظم با فاصله چهار تا شش ماه را براي تحت نظر داشتن قوس ستون فقرات توسط اشعه ايکس تجويز مي‌کند.

در موارد شديد، اسکوليوز مي‌تواند با گذشت زمان پيشرفت کند. در اين موارد، پزشک ممکن است عمل فيوژن يا جوش دادن مهره‌ها را پيشنهاد کند. اين عمل جراحي باعث کاهش خميدگي ستون فقرات و توقف روند تشديد بيماري خواهد شد.

اما بايد توجه داشت اگر انحراف ستون فقرات درمان نشود و درجه آن بالا باشد به دليل کاهش حجم ريه محدوديت ايجاد مي‌کند. ولي اگر در موقع مناسب درمان شود، محدوديتي در فعاليت‌هاي معمول زندگي ايجاد نخواهد کرد .همچنين در درجات پايين، محدوديتي در بارداري پيش نمي‌آورد .

سلامت نيوز
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن