ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 400317
با سواد شدن به قيمت جان!
شيوع مصرف قرص‌هاي خطرناک شب امتحاني
تاریخ انتشار : 1396/10/20 08:46:37
نمایش : 340
معاون دارو و غذا دانشگاه علوم پزشکي يزد با اشاره به مصرف اقلام قرص‌هايي مشابه ريتالين از سوي دانشجويان براي شب بيداري در ايام امتحانات، تاکيد مي‌کند: اين اقلام دارويي کاملاً از راه‌هاي غيرمجاز به دست دانشجويان مي‌رسد و مصرف آنها عوارضي جدي را به دنبال دارد.
معمولاً در فصول امتحانات، کتابخانه‌هاي شهر مملو از دانشجويان و دانش‌آموزاني مي‌شود که تا پاسي از شب و حتي تا نيمه‌هاي شب براي کسب آمادگي لازم براي حضور موفق در امتحانات به مرور دروس خود مي‌پردازند.

بعضاً کسب موفقيت در امتحانات آن ‌قدر براي اين افراد حائز اهميت مي‌شود که براي يک ساعت بيدار ماندن و درس خواندن يا داشتن تمرکزي بهتر براي مطالعه، دست به هر روشي مي‌زنند ولي بعضا در اين ميان شيوه‌هاي نادرستي را برمي‌گزينند که آسيب‌هاي جدي براي آنها به دنبال دارد.

روي آوردن دانشجويان و حتي دانش‌آموزان به مصرف غير مجاز انواع داروها و بدتر از آن بعضاً استفاده از برخي مخدرها به بهانه اختصاص زمان بيشتر به مطالعه يا افزايش تمرکز و ضريب هوشي براي درس خواندن، از مهمترين آسيب‌هايي مبتلا به آنهاست که متاسفانه اين روزها و در تب و تاب امتحانات شاهد آن هستيم.

البته در اين ميان مصرف داروهايي که به دليل داشتن کافئين بالا موجب افزايش بيداري و شايد هم تمرکز بيشتر در هنگام درس خواندن مي‌شوند، چهره موجه‌تري در اذهان عمومي در قياس با مخدرها دارد، لذا اين موضوع را حتي در کتابخانه‌هاي شهر نيز مي‌توان به وفور مشاهده کرد.

نکته حائز اهميت‌تر در اين رابطه نحوه دسترسي دانشجويان به اين داروهاست به نحوي که عمدتاً اين داروها که براي درمان انواع بيماري‌هاي اعصاب و روان و صرع مورد استفاده قرار مي‌گيرد، تنها و تنها با تجويز پزشک قابل ارائه از سوي داروخانه‌هاست.

اين موضوع چند گزينه را در ذهن تداعي مي‌کند که از مهمترين آنها مي‌توان به تخلف پزشکان براي تجويز غيرمجاز دارو، تخلف داروخانه‌ها در عرضه اين داروها بدون نسخه و به نظر مهمتر از همه نبود نظارت کافي بر عرضه دارو در سطح شهر اشاره کرد.

يکي از دانشجويان که براي درس خواندن به کتابخانه‌اي در سطح شهر يزد آمده ، مي‌گويد: معمولاً بيدار ماندن براي درس خواندن در فصول امتحانات يکي از مهمترين دغدغه‌هاي دانشجويان و دانش‌آموزان است لذا به پيشنهاد دوستانم براي داشتن چنين تواني اقدام به مصرف قرص‌هايي مانند «ريتالين» مي‌کنم.

وي در مورد نحوه دستيابي به اين قبيل داروها نيز بيان مي‌کند: معمولاً اين داروها را از طريق يکي از اقدام دوستم که پزشک است، نسخه و به سهولت از داروخانه‌ها تهيه مي‌کنيم.

وي که معتقد است قطعاً اين داروها ضررهايي را نيز به همراه دارد، عنوان مي‌کند: نکته مهم براي من اين است که با مصرف اين قرص‌ها توسط من و بسياري از دانشجويان ديگر به راحتي تا صبح بدون احساس نياز به خواب مي‌توانيم درس بخوانيم.

در همين رابطه به سراغ دکتر «محمدحسين مصدق» معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکي يزد رفتيم تا نظر وي را نيز در اين باره جويا شويم.

مصدق در گفت‌وگو با ايسنا با تاييد شيوع مصرف قرص‌هايي مانند «ريتالين» به عنوان قرص شب امتحان، اظهار مي کند: ريتالين‌هاي مصرف شده کاملاً از راه‌هاي غيرمجاز به دست دانشجويان مي‌رسد.

وي ادامه مي‌دهد: قرص ريتالين که در درمان پيش فعالي مصرف مي‌شود، قبلاً از انبار دارويي معاونت دارو و غذا تهيه مي‌شد ولي اکنون شرکت‌هاي دارويي اين دارو را تحت کنترل و نظارت کامل در بين داروخانه‌هاي منتخب توزيع مي‌کنند.

عضو شوراي پژوهشي مرکز تحقيقات سلامت و ايمني غذا مي‌گويد: در حال حاضر تنها ۱۰ داروخانه در استان تنها به شرط تحويل نسخه و ارائه فاکتور به معاونت دارو مجاز به دريافت و توزيع انواع مختلف اين داروها همچون ريتالين هستند.

دکتر مصدق از عدم تاثير مصرف قرص ريتالين در بيدار ماندن مي‌گويد و بيان مي‌کند: مطالعات اخير نشان داده است که استفاده از قرص ريتالين به منظور بيدار ماندن، حتي هيچ تاثيري در افزايش ضريب هوشي مصرف‌کننده آن ندارد و تنها اثري معادل دارونما دارد لذا مصرف اين داروها فقط منجر به وابستگي و عوارض سوء مصرف دارو مي‌شود.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکي در مورد مصرف ديگر اقلام داروهاي تاثيرگذار برسيستم عصب مرکزي و روان گردان نيز مي‌گويد: اين چنين داروها مثل «کلونازپام» و «لورازپام» استفاده چندگانه داشته و در درمان صرع و به عنوان آرام‌بخش مورد استفاده قرار مي‌گيرند لذا اين موارد در تمام داروخانه‌ها توزيع مي‌شوند.

وي با تاکيد بر اين که داروهاي مذکور نيز تنها با ارائه نسخه قابل عرضه به بيماران است، تصريح مي‌کند: داروخانه‌ها در صورت ضرورت مصرف آنها توسط بيماران، تنها مجاز به عرضه بدون نسخه حداقل مقدار و در اندازه يک تا دو دوز مصرفي به بيماران نيازمند به اين داروها مانند بيماران مبتلا به صرع و تشنج هستند.

وي متذکر مي شود: هرگونه توزيع غيرمجاز اين داروها در صورت شکايت فرد مصرف‌کننده مي‌تواند جريمه‌هاي سنگيني را براي داروخانه‌ها به دنبال داشته باشد.

دکتر مصدق در همين رابطه به معضل اجتماعي مزاحمت معتادان براي داروخانه‌ها نيز اشاره و عنوان مي‌کند: از آنجايي که معتادان علاقمند به مصرف اين داروها هستند، غالباً براي داروخانه‌هاي شبانه‌روزي ايجاد مشکل مي‌کنند تا حدي که بعضي از اين واحدها در حال حاضر مجبور به بستن در داروخانه و توزيع دارو از طريق باجه شده‌اند.

اين مسئول در پايان نيز ضمن اين که از پزشکان مي‌خواهد تا از ارائه نسخه به افراد بدون انديکاسيون درماني خودداري کنند، خاطرنشان مي‌کند: البته تاکنون مواردي در رابطه با توزيع غيرمجاز داروهايي مشابه ريتالين و روان‌گردان‌ها در سطح شهر و استان يزد مشاهده نشده ولي در صورت آگاهي برابر قانون و مقرارت در اين مورد رسيدگي خواهيم کرد.

سلامت نيوز
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن