ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 400318
وقتي مزاحمت‌ها سايبري مي‌شوند
تاریخ انتشار : 1396/10/20 08:48:17
نمایش : 906
براي متولدان دهه شصت مزاحمت‌هاي تلفني يکي از نوستالژي‌ها محسوب مي‌شود. در آن دوران برخي خانه‌ها تلفن ثابت داشتند و همين وسيله ابزاري براي تفريح و شيطنت کودکان، نوجوانان و جوانان محسوب مي‌شد.
براي مثال بسياري افراد از طريق تماس با منزل دوستان و بستگان مي‌توانستند سر از کار آنها در آورده يا با ايجاد مزاحمت‌هاي تلفني براي خود سرگرمي ايجاد کنند. بيش از يک دهه است که با مشاهده شماره تماس فرد تماس‌گيرنده ديگر از شدت آن مزاحمت‌ها کاسته شده است. از سوي ديگر افراد مردم‌آزار از طريق شبکه‌هاي اجتماعي به فعاليتشان ادامه مي‌دهند، غافل از اينکه تاکنون همين اقدام بيمارگون براي بسياري از افراد تبعات جبران‌ناپذير به‌دنبال داشته است. امروزه بسياري از افراد در فضاي مجازي بي‌نظارت به هک اطلاعات و ايجاد مزاحمت‌ها و... براي برخي مي‌پردازند.

بر اساس ماده745 قانون مجازات اسلامي(قانون جرايم رايانه‌اي) هر كس به وسيله سامانه‌هاي رايانه‌اي يا مخابراتي، صوت، تصوير، فيلم خصوصي، خانوادگي يا اسرار ديگري را بدون رضايت او جز در موارد قانوني منتشر كند يا در دسترس ديگران قرار دهد، به نحوي كه منجر به ضرر يا عرفا موجب هتك حيثيت او شود، به حبس از نود و يك روز تا دو سال يا جزاي نقدي از پنج‌ميليون ريال تا چهل‌ميليون ريال يا هر دو مجازات محكوم مي‌شود.

کاربران فضاي مجازي بدانند در صورت دريافت پيام‌هاي تهديدآميز يا مشکوک بدون برقراري ارتباط با فرستنده پيام، ضمن مستندسازي از پيام‌هاي دريافتي، مراتب را به پليس فتاي محل سکونت گزارش کرده يا از طريق وب سايت پليس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمي گزارش دهند. همچنين در مهر سال جاري، وزير ارتباطات از راه‌اندازي سامانه گزارش پيامک‌هاي مزاحم خبر داد و گفت: «مشترکان از اين پس مي‌توانند در صورت دريافت پيامک‌هاي تبليغي و مزاحم آن را گزارش کنند.» محمدجواد آذري جهرمي افزود:«به وعده خود براي حل مشکل مزاحمت‌هاي پيامکي عمل کرده‌ايم و امروز از راه‌اندازي سامانه پيامکي ۱۹۵ خبر مي‌دهيم.»

43درصد جرايم مجازي مرتبط با شبکه‌هاي‌اجتماعي است

رئيس اداره تشخيص جرايم سايبري گفت: «جرايم مربوط به شبکه‌هاي اجتماعي و تلگرام نزديک به ۴۳‌درصد جرايم مجازي است که شامل مزاحمت‌هاي آنلاين، هتک حيثيت، حرمت افراد و در اختيار قرار گرفتن حساب‌ اکانت‌هاي تلگرام است.» حميد کياني اظهارکرد: «شگردهاي کلاهبرداران تلگرام عموما مبتني بر تبليغ است. بايد دانست که اغلب تبليغ را مدير گروه يا مدير کانالي منتشر مي‌کند و اتفاقا هم قيد مي‌کنند مسئوليت اين تبليغ با ما نيست.» به گزارش ايسنا، او افزود: «کلاهبرداران در برخي از مواقع با تماسي که با قربانيان دارند، خود را از دوستان آنها معرفي مي‌کنند و درخواست کد ارسالي ارسال شده به گوشي آنها را دارند و افراد بدون اينکه احراز هويتي را از فرد تماس گيرنده داشته باشند، اقدام به ارسال کد درخواستي مي‌کنند و با اين اقدام فرد تماس گيرنده به کليه اطلاعات آنها دسترسي پيدا کرده و اين اقدام منجر به اخاذي از افراد مي‌شود.»

در مواقع هک اينستاگرام به کجا مراجعه کنيم؟

چندي قبل اينستاگرام منصور، 32 ساله، کارمند هک شد. او به خبرنگار «آرمان» مي‌گويد:‌ صبح يک روز جمعه دوستان و آشنايان با بنده تماس گرفته و دلايل بروز مشکلات مالي را جويا شدند. اين در حالي است که بنده اصلا مشکلات مالي نداشته و از کسي هم درخواست کمک نکرده بودم. بعد از پرس و جو متوجه شدم که يک ناشناس اينستاگرام بنده را هک کرده و از طريق آن شماره حساب براي مخاطبان فرستاده و خواستار کمک‌هاي مالي شده است. به گفته او با شنيدن اين خبر خجالت و استرس امانم را بريده بود و براي رسيدگي به کلانتري محل مراجعه کردم. منصور مي‌گويد: وقتي مسئولان در کلانتري مساله را متوجه شدند، بنده را به يکي از شعب پليس فتا در حوالي ميدان بهارستان ارجاع دادند. در اين ميان آن فرد در لحظه داشت از جانب بنده پيام مي‌گذاشت. به گفته او در اين شرايط راه‌اندازي سامانه از سوي پليس فتا براي کاربران ضروري است.

نقص‌هاي حقوقي در قوانين برطرف شود

يک وکيل درباره مجازات افرادي که به حريم خصوصي ديگران از طريق شبکه‌هاي اجتماعي وارد مي‌شوند، به خبرنگار «آرمان» مي‌گويد:‌ قوانين بازدارنده براي بروز چنين بزه‌هايي در کشور اعمال مي‌شود، چون بر اساس قانون اگر محيط‌هاي مجازي همچون ايميل و شبکه‌هاي اجتماعي مورد هک قرار گيرد، از لحاظ قانوني مي‌توان با فرد خاطي رفتار کرد.

علي صابري مي‌افزايد: از لحاظ مدني نيز قوانين حاکم بر هرگونه ضرر رساني به ديگران، هتک حرمت و... اعمال مي‌شود، اما مشکل اينجاست که قوانين ويژه‌اي براي اعمال چنين قوانين وجود ندارد. به گفته او در کشورهاي پيشرفته اغلب مسائل قراردادي با قراردادها و شروط مناسب حل و فصل مي‌شود. در حالي که اغلب دعاوي در کشور ما براساس قراردادها بروز مي‌کند، چون اکثر اين قراردادها از سوي افراد ماهر نوشته نشده است. به گفته او براي مثال نمي‌توان اين‌طور اذعان کرد که براي هک تلگرام دادگاه چند‌ميليون تومان از فرد خاطي خسارت گرفته يا او را ملزم به معذرت‌خواهي مي‌کند. اين مساله نشان‌دهنده نقص حقوقي است که به مسائل حقوقي، فرهنگي و اجتماعي مربوط مي‌شود.

ارتقاي امنيت در تلگرام را بياموزيد

امير از طريق تلگرام کارهايش را انجام مي‌دهد. او از طريق رايانه محل کار به تلگرام وصل شده و در منزل نيز از طريق تلفن همراه از شبکه‌هاي اجتماعي استفاده مي‌کند. او درباره هک تلگرامش به خبرنگار «آرمان» مي‌گويد: يک روز برادرم به حسابم پول واريز کرد و با اينکه در آن ساعت بنده خواب بودم، پيام علامت مشاهده را نشان داد. از اين طريق فهميدم که فردي در حال بررسي تلگرامم است. به گفته او براي بررسي امنيت تلگرام مي‌توانيد به settingsوارد شده و گزينه privacy and security را انتخاب و سپس گزينه active session را انتخاب کنيد و در اين شرايط مشخص مي‌شود که دستگاه ديگري نيز از اين اکانت استفاده مي‌کند يا خير.

نيازمند راه‌اندازي سامانه براي تسريع رسيدگي‌ها هستيم

يک کارشناس حقوقي درباره هک فضاي مجازي و هرگونه بي‌قانوني مي‌گويد: در قانون جرايم رايانه‌اي و الکترونيک به اين قضيه توجه شده است، اما با توجه به اينکه فضاي مجازي و نرم افزارهاي تلفن‌هاي همراه و ساير خطوط به نحوي است که گاهي تغييرات، ابداعات، ابتکارات و نوآوري‌ها سريع است. محمد علي اسفناني مي‌افزايد: در اين شرايط قانون بايد به بررسي احتمالات و مصاديقي از آن بپردازد. همچنين به نوعي با نوآوري در قانون همزمان با پيشرفت علم و فناوري مي‌تواند به ارتقاي ظرفيت‌هاي قانوني پرداخته و از اين طريق اگر حقي از کسي تضعيف شد بتوان جوابگو بود. به گفته او براي افشاي اسرار مردم، هک سايت‌ها، فضاي مجازي شخصي افراد حقوقي و حقيقي قانون وجود دارد و اين اتفاقات فراوان رخ مي‌دهد.

در شرايط کنوني استفاده از فيلتر شکن‌ها هم مطرح است که حتي وقتي فضا محدود است هم افراد مي‌توانند از آن استفاده کنند. اين کارشناس حقوقي درباره چگونگي و انديشيدن تمهيدات قانوني لازم براي رسيدگي به هرگونه اقدام سوء از سوي افراد خاطي توضيح مي‌دهد: همگان بايد بدانند که رسيدگي به اين نوع جرايم نيازمند توان کارشناسي، آموزش‌ها و مهارت‌هاي لازم و تخصصي است. براي مثال اينکه هر فرد به صرف بروز هرگونه هک تلگرام يا اينستاگرام به دستگاه قضا مراجعه کند، چندان کارآمد نيست، چون هرگونه رسيدگي به اين مساله نيازمند توانايي و آموزش ويژه به افراد فعال در اين عرصه است. اسفناني مي‌افزايد: بايد نيروهاي متخصص در اين زمينه وارد عمل شوند. نکته ديگر اينکه اساسا وقتي چنين موضوعي مطرح مي‌شود، بايد از سوي مسئولان امر سامانه‌اي طراحي شده و کم و کيف چنين شکايت‌هايي سريع مورد بررسي و پيگيري قضائي قرار گيرد. به گفته او بنابراين قوانين بايد به سرعت مورد بازنگري قرار گرفته تا مسئولان امر و دستگاه‌ها رسيدگي کنند تا از پيشرفت علم عقب نمانند.

انگيزه افراد کنجکاو مشخص شود

يک روانشناس هرگونه اقدام براي ورود به حريم شخصي افراد در فضاي مجازي را نوعي کنجکاوي مي‌داند و به خبرنگار «آرمان» مي‌گويد:‌ افرادي که مبادرت به اين اقدام غير اخلاقي مي‌کنند، فقط براي برخي افراد ويژه‌ اين کار را انجام مي‌دهند. امير هوشنگ مهريار مي‌افزايد: افراد خاطي با اين گونه اقدامات خواستار ورود به حريم شخصي افراد و استفاده به نفع خود هستند. بنابراين بايد قبل از هر اقدام انگيزه اين افراد را مورد بررسي قرار داد. به گفته او براي مقابله با اين افراد مي‌توان به شکل قاطع به آنها اخطار داد، چون اين رفتارها از لحاظ قانوني، اخلاقي و انساني براي فرد خاطي پيامدهاي نامناسب به دنبال دارد. اين روانشناس تاکيد مي‌کند: هرگونه دخالت و کنجکاوي اين افراد را مي‌توان به اين شکل جلوگيري کرد. اين روانشناس تاکيد مي‌کند: اين افراد کنجکاو را نمي‌توان بيمار روحي و رواني خطاب کرد، بلکه اين افراد با اين اقدام به دنبال منافع هستند. براي مثال برخي افراد به شکل شخصي يا سازماني اين گونه اقدامات را انجام مي‌دهند که بايد انگيزه اين افراد مشخص شود. به گفته او افراد وقتي فردي برايشان از لحاظ کاري يا شخصيتي اهميت داشته باشد، به اين شکل مبادرت به سرک کشيدن به کار و زندگي او مي‌کنند.

سلامت نيوز
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن