ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 400327
اشتغالزايي به سبک وام ازدواج
تاریخ انتشار : 1396/10/24 09:12:57
نمایش : 569
فرآيند تبديل جوان بيکار به جوان بيکار بدهکار! با اين تصميمات مؤثر حالا بايد جلوي ازدواج بي‌رويه را بگيريم!
به گزارش زنگ خبر وام ازدواج از ۱۰ ميليون به ۱۵ ميليون تومان افزايش پيدا مي‌کند. بعضي‌ها از شنيدن اين خبر خوشحال شدند، اما از آنجايي که قديمي‌ها گفته‌اند آخر هر خنده، گريه است، ما به آنچه که بعد از خوشحالي اوليه از اين خبر ذهنمان را مشغول کرد پرداخته‌ايم!

اول فوايد وام ازدواج را برمي‌شمريم تا خداي ناکرده اجحافي در حق اين موجود عزيز نکرده باشيم.

وام ازدواج به دردِ نگرفتن مي‌خورد!

وام ازدواج به چند درد مي‌خورد. اول از همه به دردِ نگرفتن! يعني بهترين کاري که شما در قبال وام ازدواج مي‌توانيد بکنيد اين است که اصلاً سمتش نرويد چون اگر برويد عواقب دارد. از جمله اينکه چندين جفت کفش را از دست مي‌دهيد، از بس که بين بانک و ساير مراکز وادار به پياده‌روي مي‌شويد! بعدش اينکه ممکن است مُچ‌درد بگيريد از بس که فرم پر مي‌کنيد! اساساً خودِ مراجعه بيش از حد به بانک عوارضي دارد؛ مثلاً آنجا ممکن است چشمتان به کساني بخورد که دارند وام‌هاي مبسوطي مي‌گيرند. آنچنان که اگر رقمش را ببينيد خيال مي‌کنيد فرد مذکور چند هزارتا وام ازدواج را همزمان گرفته است!

البته خوب که فکرش را بکنيد مي‌فهميد از نظر مايي که داريم در مذمت وام ازدواج قلم مي‌زنيم، آن آقايي که وام کلان مي‌گيرد خيلي هم کار خوبي مي‌کند! چون باعث مي‌شود صندوق بانک زود خالي شود تا يک عده کمتر در هچل وام ازدواج بيفتند!

با وام ازدواج مشکلات را فراموش کنيد!

داشتيم از فوايد وام ازدواج مي‌گفتيم؛ مهم‌ترين فايده‌اش اين است که در روزهاي اولِ زندگي مشترک، سرتان گرم مي‌شود! در نتيجه دغدغه‌هاي ديگرِ ازدواج را موقتاً فراموش مي‌کنيد!

براي درآمدن از بيکاري هم مفيد است. شمايي که ازدواج کرده‌اي اما شغل نداري، چه چيزي بهتر از اين که صبح علي‌الطلوع از خانه بيرون بزني و بعدازظهر خسته و کوفته برگردي؟ مي‌داني همين موضوع چقدر در تحکيم روابط زن و شوهر تأثير دارد؟!

رابطه آمار بيکاري با وام ازدواج

يک حکمتي پشت وام ازدواج هست که بسيار ظريف و دقيق است. وام ازدواج پديده‌اي است که جوانِ بيکار را به جوانِ بيکارِ بدهکار تبديل مي‌کند! اولاً اين در نوع خودش يک پيشرفت و حرکت رو به جلو محسوب مي‌شود. ثانياً فلسفة اين اقدام حکيمانه اين است که جوانِ بيکار انگيزه پيدا کند که برود دنبال کار! بزرگترهاي ما اين برنامه را چيده‌اند تا جوانِ مزبور، اگر تا  پيش از گرفتن وام به نوعي تنبلي مي‌کرده و از زير کار درمي‌رفته، حالا مجبور شود کار پيدا کند و قسطش را بدهد! در نتيجه هر چقدر مبلغ وام افزايش پيدا کند، همتِ جوانان ما بيشتر مي‌شود و متعاقباً بيکاري کمتر خواهد شد!

تالارداران: موافقيم!

بعضي‌ها از جمله خودِ ما با اين افزايش بي‌رويه(!) مبلغ وام ازدواج مخالف هستند. اما حرف که فقط حرف ما نيست. اتفاقاً بعضي‌ها که دستشان توي کار است کاملاً موافق هستند و بلکه مي‌گويند بايد بيشتر هم بشود. منظورم صاحبان محترم سالن‌هاي مراسم و هتل‌ها هستند! طبق بررسي‌هاي خاله‌زنکي کارشناسانِ ما، قريب به اتفاقِ مبلغ وام ازدواج، خرجِ برگزاري جشن عروسي مي‌شود که زحمتش به گردن تالارداران خدوم است! آن‌هايي که نرخ دستشان است مي‌دانند که الان برگزاري يک جشن متوسط (نه از آن‌هايي که مال از ما بهتران است و نه آن‌هايي که قناعت پيشه مي‌کنند) حدود ۳۰ ميليون تومان آب مي‌خورد که دقيقاً با مبلغ مجموع وام ازدواج‌هاي عروس و داماد مطابقت دارد! پس مشخص است که در اين زمينه هم مسئولان گرامي، کارِ کارشناسي کرده‌اند تا مبلغ را مشخص بنمايند!

حمله جوانان براي ازدواج به خاطر وام!

من نگرانم با افزايش وام ازدواج، ناگهان سيل تقاضاها در اثر اشتياق جوانان به مزدوج شدن به بانک‌ها سرازير شود و مردم به خاطر اين ۵ ميليون بيشتر، قيد همه مشکلات را زده و استخاره در کار خير را کنار بگذارند! همين الانش از وقتي خبر افزايش وام رسانه‌اي شده، دفترخانه‌هاي ثبت ازدواج نوبت‌هاي عقدشان را تا چند ماه آينده رزرو کرده‌اند! بنابراين بهتر است دولت محترم به سرعت فکري بکند و براي پيشگيري از ترويج بيش از حد ازدواج، «ستاد مبارزه با ازدواج جوانان» را سريعاً راه‌اندازي نمايد! البته بهتر بود سياست‌گذاران از ابتدا عواقب چنين اقداماتي را که بيش از حد اثرگذار است در نظر مي‌گرفتند و حداقل به صورت پلکاني، يک ميليون يک ميليون وام را زياد مي‌کردند!

البته دولت دوازدهم قبلاً هم ثابت کرده بود که اعتقادي به اقدامات پلکاني ندارد، مثل قضيه بنزين و عوارض و حذف يارانه‌ها. اعتداليون که اين طوري عمل کنند واي به حال افراطيون!

چرا بعضي‌ها وام ازدواج نگرفتند؟

در سال گذشته حدود ۳۰۰ هزار نفر از کساني که ازدواج کرده‌اند، وام ازدواج نگرفته‌اند. اين اتفاق چه دلايلي مي‌تواند داشته باشد؟

آيا اين هموطنان مهربان خواسته‌اند کار خير انجام دهند و از حقشان به نفع ديگران بگذرند؟

آيا دنبال وام ازدواج رفته‌اند اما کفشِ کافي براي طي کردن تمام مراحل نداشته‌اند و ناچار به انصراف شده‌اند؟!

آيا ازدواجشان قبل از اينکه وامش را بگيرند، زبانم لال به انتها رسيده است؟!

آيا آن افرادي که قبلاً وصفشان رفت، در خالي کردن صندوق بانک موفق عمل کرده‌اند و توانسته‌اند اين عده را از وام ازدواج نجات دهند؟!

يا دلايل ديگري داشته است؟ اما هر چه باشد، بدتر از همه وضع آن کسي است که ازدواجش در سال اول منجر به طلاق شده اما تا سه سال آينده بايد قسط وام ازدواج را بدهد! اتفاقاً طبق آمار بيشتر طلاق‌ها در سال اول ازدواج رخ مي‌دهد که نشان مي‌دهد عده اين گونه افراد کم نيست و نگراني ما هم بي‌مورد نيست!

افزايش اميد به زندگي تا سر ماه!

با همه اين تفاصيل اگر رفتيد وام ازدواج ۱۵ ميليون توماني گرفتيد خوشحال باشيد، چون کسي که قسط دارد خيلي بهتر از کسي است که آه در بساط ندارد! بالاخره آدمي که هيچ چيز نداشته باشد با آدمي که قرض داشته باشد خيلي فرق دارد!

حداقلش اين است که مي‌دانيد يک عده يک جايي سر ماه منتظرتان هستند و اگر دير کنيد سراغتان را مي‌گيرند! اين خودش اميد به زندگي را بالاتر مي‌برد!

به همين دليل جا دارد بگوييم: وضعيت مچکريم!

  

اين مقال را با بيتي از شاعر ارزنده «ضامن شيرازي» که در دفترچه اقساط و غزليات ايشان به چاپ رسيده است به پايان مي‌بريم:

هرگز نميرد آن که دلش زنده شد به قسط / ثبت است بر جريده هر بانک وام ما !

منبع: روزنامه جوان

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن