ذکر روزهای هفته تاریخ روز
آخرین اخبار
کد مطلب: 410369
عروسک محلي چمچه گلين در شهرستان بن احيا شد
تاریخ انتشار : 1396/12/24 16:08:54
نمایش : 539
مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان چهارمحال و بختياري با تاکيد بر احياي فرهنگ غني بومي محلي در ميان کودکان و نوجوانان از برگزاري جشنواره بومي احياي عروسک محلي چمچه گلين از اجراي نمايش عروسکي چمچه گلين در مرکز فرهنگي هنري بن خبر داد.

 فرزاد رحيمي مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان چهارمحال و بختياري در گفت‌وگو با زنگ خبر؛  با تاکيد بر احياي فرهنگ غني بومي محلي در ميان کودکان و نوجوانان از برگزاري جشنواره بومي احياي عروسک محلي چمچه گلين از اجراي نمايش عرو سکي چمچه گلين در مرکز فرهنگي هنري بن خبر داد.

وي در اين باره گفت:  ويژه برنامه يک پياله باران باهدف احياي عروسک محلي چمچه گلين و آيين طلب باران از پاييز 96 اقدام به انتشار فراخوان در بخش هاي شعر و داستان نويسي و تهيه ي کاردستي عروسک چمچه گلين با استفاده از وسائل دور ريختني کرده است و تعداد ۳۰۰ عروسک به اين جشنواره رسيده که ۱۰ نفر به عنوان برگزيده به اين جشنواره معرفي و تقدير شدند، به آثار رسيده در بخش شعر و داستان و نقاشي نيز جوايزي اهداء گرديد و به ۱۰۰ نفر از آثار برگزيده نيز جايزه به عنوان ياد بود اهداء گرديد.

 

رحيمي با اشاره به اينکه عروسک چمچه گلين عروسکي بوده است که براي طلب باران در منطقه بن از آن استفاده مي شده است اجراي آيين باران خواهي و طلب باران در مراکز کانون را از برنامه هاي مرتبط با بخش آداب و رسوم در کانونهاي استان دانست و افزود: احياي آيين ها، بازيها، اسباب بازيها و سرگرمي هاي گذشتگان در ميان نسل حاضر از جمله فعاليتهاي هدفمند کانون در راستاي آگاهي و شناخت فرهنگ بومي استان است.

 

وي انجام کار گروهي و اتحاد رويه در ميان اعضا، آشنايي با آيين محلي، آشنايي با اشعار و متون در فرهنگ طبيعت و مردمان گذشته، اهميت بارش باران و استفاده بهينه از منابع طبيعي و... را از اهداف اجراي اين برنامه عنوان کرد.

 

گفتني است عروسک چمچه گلين يا ملاقه اي از يک ملاقه ي چوبي و پارچه ساخته شده است و از سالين دور به عنوان عروسک باران مورد استفاده قرار مي گرفته به طوري که همسايه ها به صورت گروهي ملاقه اي را به شکل يک عروسک تزيين مي کردند و و با خوانش شعر به زبان محلي از خانه هاي مختلف موارد لازم براي پخت آش را جمع آوري مي کردند و بعد از پخت آش مقداري از آن را از ناوداني بر زمين مي ريختند و طلب باران مي کردند.چمچه گلين به نوعي در فرهنگ مردمان بن نمادي از برآورده شدن آرزوها و آمال افراد بوده است.

 

در اين برنامه سرپرست فر مانداري و مسئولين شهرستاني از شهرداري، کميته امداد، اموزش و پرورش، نماينده اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي، خانواده ي محترم شهدا، شوراي اسلامي، جهاد کشاورزي، کار شناسانان اداره ي منابع طبيعي، شهردارشهرستان بن،خبر نگاران محلي، کارشناسان کانون پرورش فکري کودکان و نو جوانانف همکاران اداره ي محيط زيست،و همچنين معاون پرورشي دبير ستان اميد، مدر سه دقت، فاطمه الزهرا به همراه دانش آموزان مدرسه گلش، جمعي از خانواده و انجمن ادبي دستان، برگزيد گان جشنواره در بخش آزاد و پيش دبستاني هوشمند حضور داشتند.

گفتني است اجراي شعر و خوانش داستان، اجراي سرود محلي و نمايش دعاي طلب باران چمچه گلين و کاشت نهال از جمله برنامه هاي اجرا شده در اين جشنواره به شمار مي آمد.

انتهاي پيام/1026ج

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن